'Sizi yattığınız yerden besleyemem'

'Sizi yattığınız yerden besleyemem'.5587
  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Unakıtan'dan teşvik isteyen Bingöllülere: "Sizi yattığınız yerden besleyemem"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bingöl'de organize sanayi bölgesi bile olmadığına dikkat çekerek, "Teşvik istiyorsunuz ama bu durumda ben size nasıl teşvik verebilirim? Sizi yattığınız yerden besleyemem ki. Kapı kapı dolaşıp yatırımcı arayın. Sanayi odasısınız ama bir sanayici üyeniz dahi yok. Hiç mi Bingöllü işadamı yok?" dedi.

AK Parti 2. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere Bingöl'e gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, teşvik isteyen Bingöllülere "Sizi yattığınız yerden besleyemem. Kapı kapı dolaşıp yatırımcı arayın" diye konuştu.

Bu sabah şehre gelen Unakıtan, ilk olarak Bingöl Valiliğini ziyaret etti. Unakıtan, burada Vali Vehbi Avuç'tan Bingöl ile ilgili sıkıntılar, projeler ve yatırımlar hakkında bilgi aldı. Daha iyi bir hizmet için para talebinde bulunan Vali Avuç'a, "Hizmetlerinize göre para gönderirim" diyen Bakan Unakıtan; "Siz hizmetlerinizi bana raporlayacaksınız. Performansınıza göre para göndereceğim" dedi.

Valiyi ziyaretinin ardından defterdarlık ve belediyeye de ziyarette bulunan Bakan Unakıtan, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)'ya geçti. Burada BTSO Başkanı Burhan Seçkin'den Bingöl'deki ticaret ve sanayileşme hakkında bilgi alan Unakıtan, ticaret ve sanayinin gelişmesi için altyapının tamamlanması gerektiğini söyledi.

Bingöl'de organize sanayi bölgesinin bile olmadığına dikkat çeken Bakan Unakıtan, büyük bir bölümü tamamlanmış olmasına rağmen faaliyete geçirilemeyen OSB inşaatının bitirilmesini isteyerek, bu konuda kendisinin de yardımlarını esirgemeyeceğini ifade etti.

Teşvik isteyen BTSO Başkanı Seçkin'e tavsiyelerde bulunan Unakıtan, şöyle dedi: "Teşvik istiyorsunuz ama bu durumda ben size nasıl teşvik verebilirim? Sizi yattığınız yerden besleyemem ki! Kapı kapı dolaşıp yatırımcı arayın. Sanayi odasısınız ama bir sanayici üyeniz dahi yok. Hiç mi Bingöllü işadamı yok? Burada Uşaklının, Zonguldaklının yatırım yapmasını beklemeyin. Burada doğan, büyüyen şahısların yatırım yapmasını sağlayın. Siz bunun için kaç defa Bingöllüler gecesi düzenlediniz, Bingöllü işadamlarını buraya davet ettiniz? Kaç kişinin kapısını çaldınız, Bingöl'ü anlattınız? Bingöl'ü Bursalıların anlatmasını beklemeyin. Bingöl'ü Bingöllü anlatsın, yatırım yapsın. Ben de yapacağınız her türlü girişimde sizlerle beraber olacağım."

Ardından, Ahmet Dursun Spor Kompleksi'ndeki kongre salonuna giden Unakıtan, milletvekillerinin konuşmalarının ardından Bingöllü AK Partililere seslendi. Hükümetin Bingöl'e yaptığı hizmetleri özetleyen Unakıtan; "Size 30 milyon YTL'den fazla para gönderdim. Bu kıyağımı unutmayın. Ara sıra beni Bingöl'e çağırın, bundan pişman olmazsınız" şeklinde konuştu.

Bingöl'ün ülke kalkınmasında katkı payının olması gerektiğinin altını çizen Unakıtan, Bingöl'ün kalkınması için valiliğin, belediyenin, siyasi partilerin, BTSO'nun ve sivil toplum örgütlerinin el ele vermesi gerektiğini vurguladı.

Unakıtan, tüm Bingöllülerin arzusu olan Üniversitenin de kurulacağı müjdesini vererek, konuşmasına son verdi. Kongredeki adaylara başarı dileklerini ileten Unakıtan, daha sonra şehir stadyumundan İstanbul'a gitmek üzere helikopterle Elazığ'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious