Sızıntı Dergisi 30. yılını kutluyor

Sızıntı Dergisi 30. yılını kutluyor.12210
  • Giriş : 27.12.2008 / 16:47:00

1 Şubat 1979 tarihinde ağlayan çocuk kapağı ile yayın hayatına merhaha diyen Sızıntı Dergisi, çıktığı yolculuğunun otuzuncu yılını kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Yıllardır yüz binlerce insanın zihnine ve kalbine dokunmaya devam ediyor. Bir aynanın iki yüzü olan ilim ve dini, derinlikli incelemeleriyle ele alırken hayatı okuyan ve okutan bir ilim ve kültür dergisi olma gayretindeydi. Sızıntı ile birlikte sevgi ve hoşgörü, diyalog, herkesi kendi konumunda kabul etme, karşılıklı saygı, hak ve adalet kavramları, mütevazı ve narin adımlarla yürüdü, bugünlerde bir milyona yakın tirajıyla devasa bir misyon haline geldi. Sızıntı'yla beraber sorular cevap buldu, sevinçler çoğaldı, toplumun nabzı daha sağlıklı atmaya başladı. Bir nesil, çeyrek asrı aşkın sürede Sızıntı ile birlikte büyüdü. Bu süre içinde Sızıntı'yı tanıyan ve okuyan insanlar, dünyaya yeni ve farklı bir pencereden bakmayı öğrendiler. Kâinatı, bilimi, teknolojiyi, insanı, kısacası hayatı yeniden anlamlandırma kabiliyeti kazandılar.

İlk sayısı 6 bin basılan dergi bugün yüz binlerce okura ulaşıyor, dünyanın çeşitli dillerinde yayınlanıyor, kırk iki ülkede okunuyor. Artık tiraj kaygısından çok, her dergiden en fazla insanın istifadesini hedefliyor. Kainatta gelişen, yaşanan her şeyi, yaslandığı referanslardan hareketle anlamaya ve tanımlamaya çalışıyor, okuyucusuyla bunu paylaşıyor. Konusu ne olursa olsun, Sızıntı'da yayımlanan her yazıda, görünenin ardında görünmeyeni arama, kâinatın çok sesli musikini duyurma çabası var. Sızıntı'da tabiat hadiseleri yorumlanırken eşyanın fail değil, vesile olduğuna vurgu yapılmakta. İnsanın ahsen-i takvim olması sırrını ortaya çıkarmaya yönelik özel bir gayret okunmaktadır Sızıntı'da. Varlık ve hadiselere bakarken vesilelik yaklaşımını daima canlı tutması, Sızıntı'yı diğer dergilerden ayıran en önemli özelliktir. Sızıntı, “Varlıklar iş görür.” değil, “Varlıklara iş gördürülür.” der. Zamanla Ortadoğu ve İslam dünyasında “Sızıntı bakışı” denilen bir ekol oluşmuştur. Bu da Sızıntı'nın varlık ve hadiselere bakışına dair ilim dünyasına bir armağanı olmuştur.

Aylık ilim ve kültür dergisi Sızıntı dergisinin çok renkli ve geniş bir yayın heyeti bulunmaktadır. Türkiye'nin her yanına dağılmış akademisyen ve öğretmenlerden oluşan yayın heyeti, Sızıntı dergisi için genel çerçeve ve üsluba uygun yazılar kaleme alıyor. Sızıntı, yayın hayatına çok sayıda yazar kazandırırken yazı ve haber dosyalarından da çok sayıda kitap meydana geldi. 27. yılında sesli yayına geçerek Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Şüphesiz, sesli yayındaki en büyük kazanç görme engelli Sızıntı okurlarının olacak. Bu proje, vakit sıkıntısı yaşayan okurlar için de çok önemli bir hizmet sundu. Sızıntı, bitmeyen enerjisiyle Eylül rüzgârlarına, Şubat soğuklarına aldırmadan hakikat seyrine ve düşünce dünyasındaki yolcuğuna devam ediyor. Otuz yıllık birikimiyle Sızıntı, hayatı okumak, anlamak ve paylaşmak için daha fazla okura ulaşmayı hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*