Şizofren Hastalarına 'Uğraşı Tedavisi'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Psikiyatri hastalarının tedavisinde uygulanması planlanan "Uğraşı Tedavisi", Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde faaliyete geçen Gündüz Hastanesi'nde şizofreni hastalarına verilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İSMEK'ten yapılan açıklamada Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde ''uğraşı tedavisi'' kapsamında seramik, resim, el sanatları çalışmalarının yanı sıra halk oyunları tiyatro, sinema, spor gibi toplu faaliyetler düzenlendiği bildirildi. Hasta yakınları için de terapi seanslarının bulunduğu merkezde, İSMEK tarafından eğitim verilen hastaların ürettiği eserler, düzenlenen çeşitli sergi ve kermeslerde satışa sunularak buradan elde edilen gelirin hastalara ek kazanç sağladığı belirtildi.

''Uğraşı tedavisi'' yönteminin özellikle taburcu olmaya yakın, iyileşme dönemindeki hastaların yeniden topluma kazandırılması açısından büyük önem taşıdığı ifade edilen açıklamada bu sayede hastaların sosyalleşmesi, faydalı bir iş yaparak, işe yarama duygusu kazanması ve topluma uyum sağlaması hedeflendiği kaydedildi. Kronik ruhsal hastalıklarla mücadele eden İçbahçe'deki rehabilitasyon projesi kapsamında çeşitli el sanatları eserleri ortaya çıkartan hastalar, diğer hastalarla birlikte zaman geçirerek sosyalleşiyor ve bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

İSMEK'de iki yıldan beri usta öğreticilik yapan ve 9 aydır hastanede eğitmenlik yapan Esra Öngeli, ilk başlarda suskun, içe kapanık bir portre çizen hastalarda yapılan çalışmalarla gözle görülür iyileşmeler sağlamanın kendisini mutlu ettiğini söyledi. Öngeli ''Hafta içi 5 gün, sabah 9'dan 4'e kadar burada hastalara ders veriyor, onlarla ilgileniyorum. Bir süredir toplumdan izole bir yaşam süren servisten gelen hastalar, artık hareket ediyor, insanlarla görüşüyor, diğer hastalarla birlikte üretime katılıyorlar. Bir resim olsun ya da tespih, kolye ne olursa olsun, ürettiklerinden çok mutlu oluyorlar. Bir şey üretmiş ve başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Artık daha neşeli, katılımcı ve sosyal kişiler haline gelmeye başladılar. Taburcu olduklarında toplumda uyum sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum'' dedi.

Yaptığı uğraşının kendisini sakinleştirdiğini belirten bir hasta ise ''Hastanede vakit geçirmek gerçekten çok zor ve sıkıcı. Çalışmak beni mutlu ediyor. Geçen ay tespih yaptım. Seramik atölyesinde ise tabak, vazo ve saksı gibi eşyalar yapıyoruz. Bir şeyler yaptıkça kendimi daha iyi hissediyorum. Hem para da kazanıyorum. Yakında taburcu olacağım ama ara sıra buraya gelmek, arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi ziyaret etmek isterim'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious