Şizofreninin şifresi çözüldü

Şizofreninin şifresi çözüldü.10521
  • Giriş : 20.04.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 19.04.2009 / 23:59:32

GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof . Dr . Tayfun Uzbay ve ekibi , beyinde fazla miktarda salgılanan agmatinin şizofreniye neden olduğunu kanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof . Dr . Tayfun Uzbay ve ekibi , beyinde fazla miktarda salgılanan agmatinin şizofreniye neden olduğunu kanıtladı . Prof . Dr . Tayfun Uzbay ' ın başkanlığını yürüttüğü ve Doç . Dr . Gökhan Göktalay , uzman Dr . Hakan Kayır ile uzman Dr . Murat Yıldınm ' dan oluşan ekip , agmatinin , sıçanlarda ve insanlarda deneysel şizofreninin belirtisi kabul edilebilecek olan irkilme refleksinin ön uyaran aracılı inhibisyonunu ( PPI ) bozduğu ve apomorfinin benzer etkilerini anlamlı ölçüde güçlendirdiğini belirledi . Beş yıl boyunca rodentler üzerinde yapılan deneylere göre agmatin , deney hayvanlarında şizofreniyi modelLedi . Araştırma kapsamında ayrıca haloperidol , ketiyapin ve klozapinin apomorfin ile modellenen şizofreniyi hafifletirken , agmatin ile modellenen şizofrenide etkisiz kaldığı da ortaya konuldu .

Araştırmacılar , agmatin oluşumunu engelleyen ve halen ABD ' de tarımda parazit ve mantar öldürücü olarak kullanılan üç kimyasal maddenin veya buna benzer kimyasalların toksisite değerlendirmeleri yapıldıktan sonra şizofreninin tedavi edilmesinde denenebileceğini öngördü . Bu kapsamda Uludağ Üniversitesin de yürütülen " Kan analizi ile agmatin tayini yapılabilir mi ? " çalışmasının sonuçlanmasıyla da hezeyan dönemlerindeki şizofreni hastalannda agmatinin artıp artmadığı da araştırıla bilecek . TPE Başkam Başkanı Prof . Dr . HabipAsan , Prof . Dr . Uzbay ve ekibinin 31 Ekim 2007 ' de " Şizofreni Tedavisi İçin Yeni Bir Farmasotik Bileşik " başlıklı bir başvuru yaptığını belirterek , patentin 21 Ocak 2009 ' da yayımlanan Resmi Patent BüLteni ' nde ilan edildiğini bildirdi . Prof . Dr . Asan , " Verilen bu patent , başvuru tarihi olan 31 Ekim 2007 tarihinden başlamak üzere 20 yıl süre ile geçerli olacak " dedi .

GATA Haber Bülteni ' nden edinilen bilgiye göre ; TÜBİTAK destekli araştırmanın patentinin alınmasının ardından sonuçlan , European Neuropsychopharmacology ve Journal of Psychopharmacology dergilerinde yayına kabul edildi . Araştırmalar , buluşa ilaç firmalarının da ilgi göstererek klinik araştırmalar için kaynak aktarması , altyapısı uygun araştırma merkezlerinde klinik öncesi ve sonrası faz çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti.

Farmaskop

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*