Skandal ehliyet sınav sonuçları yalanları!

Skandal ehliyet sınav sonuçları yalanları!.20071
23.03.2013 / 15:30:05

Milliyet Gazetesi, YGS sorularını ve ehliyet sınav sonuçlarını daha yayınlanmadan açıkladı(!)

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


HABER AKTÜEL - Milliyet Gazetesi, internet sitesindeki 'skorer' sayfasında henüz YGS yapılmamasına rağmen soru ve cevapların açıklandığını belirten bir sayfa açtı. "YGS soru ve cevapları burada" başlıkla bir sayfayla okurlarını yanıltan gazete, açılan sayfada soru ve cevaplarla alakası olmayan bir haberi gösteriyor.

Açılan haberde iki psikologun görüşlerine yer veren Milliyet, "soru ve cevaplar burada" diye bir başlık atarak okuyucularda "acaba sorular internete mi sızdı" kuşkusunu uyandırıyor.

Yarın yapılacak YGS öncesinde öğrencilerin kafasını karıştıran bu başlık, veliler tarafından da tepki görüyor.

YGS

- BU İLK VUKUATLARI DEĞİL -

Sonuçlar için buraya tıklayın!

Bu aldatmaca Milliyet Gazetesi için bir ilk değil. Aynı sitenin internet sitesindeki "gündem" bölümünde de buna benzer bir başlık bulunuyor. 16 Mart'ta yapılan ehliyet sınavının sonuçları için internette arama yapan sürücü adayları, Google arama motorunda arama yaptırdıklarında Milliyet'in "Ehliyet sınav sonuçları burada" başlığıyla karşılaşıyor.

Soru ve cevapları yayınlanan ancak sonuçları henüz açıklanan ehliyet sınavının sonuçlarının günler öncesinden açıklandığını iddia eden gazete, 19 Martta yayınladığı başlıkta sonuçları "açıklandı gibi" gösteriyor. Heyecanla başlığa tıklayan binlerce okur, aslında sonuçların açıklanmadığını, açılan sayfada sadece sınavla ilgili bilgilerin yer aldığını ve bu sonuçların 26 Martta duyurulacağını belirtiyor.

Ehliyet sınavı

- BAŞLIKLARDAKİ BU ALDATMACA NİYE? -

Peki, Milliyet gibi bazı gazete ve haber sitelerinin bu aldatmacasının nedeni ne? Editörlerin bunu yapmasındaki tek neden Google sıralamalarında üst sıralara çıkıp, tıklama sayılarını artırmak. Bazı haber siteleri de buna benzer başlıklar yayınlayarak okurların yanlış yönlendirilmesine sebep oluyor. Sitemiz Haber Aktüel de bu konularla alakalı haberler yayınlasa da açıklanmamış bir sonuç ya da soru / cevap için "açıklandı" veya "burada" gibi başlıklar atmıyor.

- BUNA KİM DUR DİYECEK? -

Öğrencileri ve sürücü adaylarını aldatan başlıkların mimarlarına şimdilik bir "dur" diyen çıkmadı. Dünyaca ünlü arama motoru Google'ın bu tür aldatmacalara prim vermediği biliniyor. Büyük haber ve internet sitelerini bir anda sıralamalarından çıkarabilen Google'ın bu yanıltmaları engellemesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*