SKANDAL! Türkler Marlbora'nun deneme tahtası mı?

SKANDAL! Türkler Marlbora'nun deneme tahtası mı?.15928
  • Giriş : 04.02.2008 / 12:35:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 13:58:51

Marlboro çok daha zararlı yeni sigarasını Türk tiryakiler üzerinde deniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan sigara devi Philip Morris şirketi, sigara yasakları nedeniyle hızla sigara içebilmek için sokağa çıkmak zorunda kalanlara yönelik tüm dünyada “Yoğun Marlboro”yu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak işin vahim tarafı, şirketin bu yeni tip sigarasını önce Türk tiryakiler üzerinde test ediyor olması. Haberi İngiltere’nin prestijli gazetelerinden The Sunday Times duyurdu. Gazete dünkü baskısında, “Philip Morris’in normal Marlboro sigaralarından daha kısa ancak aynı yoğunluktaki kompakt sigarasını Türkiye’de test ettiğini” yazdı. Gerçekten de şirketin “Marlboro Intense” (Marlboro Yoğun) adlı yeni ürünü yaklaşık bir aydır piyasada. The Sunday Times, halka açık yerlerde sigara içmeyi yasaklayan ülkelerin sayısının 50’yi geçtiğine dikkat çekerek Philip Morris’in “sigara yasağı çağı”na uygun yeni sigarasıyla dikkat çektiğini belirtti. Gazete “daha kısa ve yoğunluktaki yeni ürünü, sigara içmek için sokağa çıkmak durumunda kalan tiryakilerin çekici bulacağını” yazdı.

Ciklet paketi gibi

Kıpkırmızı renkli ambalajı ve piyasada satılan ciklet paketlerini andıran büyüklüğüyle insanda ilk görüşte içme hissi uyandıran yeni “Marlboro Intense”, normal Marlboro’dan 1.3 santim daha kısa... Normalde Marlboro’lar 8.5 santimetre uzunluğunda. Ancak Marlboro Interse sadece 7.2 santimetre. Gazeteye göre Türkiye’de test edilen yeni kompakt Marlboro’lar daha sonra Amerika hariç 50 ülkede satışa çıkarılacak.
Normalde sigaralar 8 nefes ve üzerinde biterken, Marlboro Interse en çok 7 nefeste tükeniyor. Şu an piyasada 4.25 YTL’ye satılan Marlboro Intense, bir satış pazarlama stratejisi olarak da diğer Marlboro türleri arasında ayrıca en ucuzu.

Piyasada satılan Marlboro INTENSE paketlerinin üzerinde diğerlerindeki gibi yasal uyarılar mevcut. Ancak tüketiciler “Marlboro INTENSE” kelimesinin “YOĞUN Marlboro” anlamına geldiğini bilmiyor. Çünkü Türkçe çevirisi yazılı değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious