Skandala YÖK el attı

Skandala YÖK el attı.12914
  • Giriş : 17.02.2008 / 09:20:00

YÖK, rektörün oğlu için 2 üniversiteye soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yükseköğretim Kurulu, 'Baban rektörse ÖSS'yi kazanmana gerek yok!' haberi üzerine harekete geçti.

Muğla Üniversitesi Rektörü Şener Oktik'in oğlu Orhan Tan'ın hülle yoluyla Yıldız Teknik Üniversitesi'ne kayıt yaptırması sebebiyle iki rektör hakkında soruşturma başlatıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Denetleme Kurulu üyelerine talimat vererek olayın araştırılmasını istedi. ÖSS'de barajı geçemeyen Orhan Tan Oktik, İngiltere'deki bir üniversiteye mülakat yoluyla kayıt yaptırmış, 9 ay sonra da Yıldız'daki Mimarlık Fakültesi'ne yatay geçiş yapmıştı. Rektör, İngiliz pasaportu taşıyan oğlunun böyle bir kayıt hakkına sahip olduğunu ileri sürmüş; ancak Orhan Tan'ın yabancı öğrenciler için zorunlu olan Yabancı Öğrenci Sınavı'na da girmediği anlaşılmıştı.

İki rektör de konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda kayıt olayında meslek dayanışması yapıldığı veya torpille öğrenciye ayrıcalık tanındığı iddialarını reddetmişlerdi. Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği'ne göre iki rektörün de soruşturma sonucunda görevden alınma ihtimali var. Disiplin yönetmeliğinde yönetim görevinden ayırmayı gerektiren haller arasında "Yönetimi altında bulunan kurumdan veya bununla ilgisi olan bir teşebbüsten doğrudan doğruya veya aracı eliyle, her ne ad altında olursa olsun mevzuat dışı herhangi bir menfaat sağlamak." maddesi yer alıyor.

'Oğlum İngiltere'de okudu' dedi, mezuniyeti Türkiye çıktı

Muğla Üniversitesi Rektörü Şener Oktik, 15 Şubat 2008 tarihinde Zaman'da yayınlanan 'Baban rektörse ÖSS'yi kazanmana gerek yok!' başlıklı haberden sonra üniversitenin bütün öğretim elemanlarına e-posta mesajı göndererek kendini savundu. Oğlu Orhan Tan Oktik'in İngiltere'de doğduğunu ve Türk vatandaşlığı yanında İngiliz vatandaşlığının da bulunduğunu anlatan Rektör Oktik, "Oğlum İngiltere' de doğup ilköğretimini İngiltere'de tamamladığı için İngiltere pasaportuna sahiptir." ifadesini kullandı. Ancak Rektör Oktik'in öğretim elemanlarına doğru söylemediği bir gün sonra ortaya çıktı.

Rektör Oktik'in oğlu Orhan Tan'ın Muğla Türdü 100. Yıl İlköğretim Okulu'na 3. sınıfta kayıt yaptırdığı ve ilköğretim 8'inci sınıfa kadar burada okuyup mezun olduğu anlaşıldı. Herkesin olduğu gibi babası rektör olanların da Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş hakkı olduğunu söyleyen Oktik, haberin rektörleri karalamak amacıyla yapıldığını iddia etti.

Orhan Tan Oktik, 2006 yılında Öğrenci Seçme Sınavı'ndan 176 puan alarak üniversiteyi kazanamadığı halde İngiltere'de çok tanınmayan Northumbria Üniversitesi'ne mülakatla kayıt yaptırmış ve ardından 343 taban puanlı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne yatay geçiş yapmıştı. Rektör Oktik, oğlunun İngiliz vatandaşı olduğu için böyle bir kayıt hakkına sahip olduğunu ileri sürmüş, ancak Orhan Tan'ın yabancı öğrenciler için yapılan Yabancı Öğrenci Sınavı'na da (YÖS) girmediği anlaşılmıştı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durul Ören, Rektör Oktik'in oğlu yatay geçiş için başvuru yaptığında çok rahatsız olduğunu söylemişti. Rektör Ören, "Dekanlığa talimat vererek evrakların iyice incelenmesini istedim. Bazı evraklar eksikti, sonradan tamamlattırdık. Burada kural hatası yapmadık" diyerek işlemin doğruluğunu savunmuştu.

Rektör Prof. Dr. Şener Oktik, sınavsız geçişi normal sayıyor
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, ÖSS'yi kazanamayan oğlunun İngiltere'deki okuldan 9 ay sonra YTÜ'ye yatay geçişini 'normal' buluyor. Rektör, oğlunun İngiliz vatandaşı olduğunu söyledi.

Yıldız rektörü hatayı kabul etmedi
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. Durul Ören, meslektaşının oğlunun yatay geçişinden rahatsız olduğunu söylemiş, ancak 'kural hatası yapmadık' demişti. Rektör, belgelerin özenle incelendiğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious