Skibbe'den mesaj var: 'Tur bizim'

Skibbe'den mesaj var: 'Tur bizim'.6950
  • Giriş : 01.10.2008 / 15:00:00
  • Güncelleme : 01.10.2008 / 15:06:16

Michael Skibbe: "Liderlik Koltuğuna Oturmak İstiyoruz"..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Galatasaray Teknik Direktörü Michael Skibbe, Galatasaray TV'de yayınlanan “Teknik Yorum” programında geride kalan Konyaspor maçı ve oynanacak AC Bellinzona maçını değerlendirirken, merak edilenlere de açıklık getirdi...

Türk halkına bir mesajınız var mı bayram için?

Herkese iyi bayramlar diliyorum. Öncelikle Galatasaray camiasına, sonrasında Türk halkına iyi bayramlar.

İlk olarak Konyaspor karşılaşmasıyla başlayalım. Galatasaray dört gollü galibiyetler serisini sürdürüyor. Bu karşılaşmanın genel bir yorumunu yapar mısınız?

Sanırım özellikle ikinci yarı oynadığımız futboldan gerçekten mutlu olmamız gerekiyor. İlk yarıda gerçekten mücadele vardı. Bizim tempomuza Konyaspor ayak uydurdu. Orada bir zorlanma yaşadık. Köşeden gelen bir golle berabere kapattık. Bizim için gerçekten güzel bir galibiyetti bu. 4-1'lik skorla. İkinci yarıda oynadığımız futbolla bunu gerçekleştirdik. Bence ilerleyen maçlarda da böyle oynayıp daha güzel başarılara geleceğimize inanıyorum. Bellinzona olsun ya da diğer maçlarda olsun.

İlk devre erken golü Galatasaray buldu. Tıpkı diğer maçlarda olduğu gibi Denizli ve Antalyaspor maçlarında olduğu gibi. Galatasaray tam rahatlamışken Skibbe'nin söylediği gibi alışkanlıktan golü yiyor. Ve devreler berabere bitiyor. Tam beşinci maç ligde ve devreler tamamlanırken berabere tamamlanıyor. Pek çok yorum da Galatasaray ikinci devrenin takımı. Skibbe'nin görüşü nedir?

Bunu birinci yarı ya da ikinci yarı olarak sıfatlandırmamak gerekiyor. Tabii ki önemli olan ikinci yarı bu oyunumuzu sergileyerek takımımızı galibiyete taşımak. Bu yeterli diye oyunumuzu durdurmamamız gerekiyor. Futbolumuzun üzerine katarak birinci yarıdaki futbolumuzu ikinci yarıdaki futbolumuzla geliştirerek daha iyiye gitmemiz gerekiyor. Önümüzdeki maçlarda güçlü rakipler var. Gerek Bellinzona olsun, gerek Bursaspor olsun onlara daha iyi Futbol oynamamız gerekiyor.

İlk yarı ve ikinci yarıdaki değişiklikleri daha fazla açarsak, oyuncu değiştirdi ikinci yarı Volkan Yaman girdi Mehmet Güven'in yerine ve basın tribününde sorduğumuz zaman kimsenin aklına gelen bir şey değildi. Volkan'ın oyuna gireceği. Bu konuda ne düşündü Skibbe? Kuşkusuz düşündükleri uygulandı ki başarılı sonuca ulaşıldı?

Benim özellikle istediğim aslında taktiksel değişiklikti. Birinci yarıdan ikinci yarıya Volkan'ı sol kanatta geri olarak düşündüm. Ve Hakan Balta'yı da ön tarafta düşündüm .O taktiksel değişikliklerle birlikte Kewell'ı da öne alarak forvet hattında daha kuvvetli bir takım yaratmak istedim. Gole daha yakın olmaya çalıştık ve bunu başardık. Bu iki taktiksel değişiklik çok başarılı oldu. İkinci yarının başlamasıyla birlikte 45'ten 64'e kadar gol bulduk ve bu gerçekten başarılıydı diye düşünüyorum.

Böylece şunu gördük ki Baros, Ümit Karan, Nonda, Yaser Yıldız dışında Kewell'ı da forvet oyuncusu olarak görebiliriz değil mi?

Sanırım ilerleyen maçlarda da bunu böyle göreceğimize kanaat getirebilirim. Yani Kewell'ı forvet hattında görebiliriz. Biliyorsunuz Ümit Karan sakat, bir iki maç daha kendisini göremeyebiliriz, Nonda da aynı şekilde dikişlerden dolayı bir iki hafta olmayabilir. Yaser Yıldız da doksan dakikalık performansına kendisini getiremediği için oyuna hep ikinci yarıda giriyor. O yüzden Kewell'ı forvet hattında göreceğimiz günler olacak.

Bellinzona maçına geçtiğimiz zaman sakat oyunculardan düzelen var mı? Kimi göreceğiz o maçlarda?

Mehmet Topal'ı belki görebileceğiz. Bugün de antrenmanlara katıldı kendisi. Gerçekten performansı iyi, oynayabilecek durumda. Ama diğer oyuncular için bunu maalesef söyleyemem. Hasan Şaş'ı da Bellinzona maçında göremeyeceğiz. Çünkü dizinde bir yaralanma ve içten zedelenmeler oldu. Belki Sabri'de de antrenmanda görürsek durumunu onu da söyleyebilirim. Sanırım o da katılamayacak.

Sağ bekte biraz sorun var gibi gözüküyor. Çünkü daha önceki programlarımızda Serkan Kurtuluş'un şu anda yeterli olmadığı söylenmişti. Kimi düşünüyor böyle bir durumda Hasan ve Sabri oynamayacaksa?

Şu an maalesef durum bu. Ama sevindirici olansa Arda geri döndü. Arda'yla birlikte o açığımızı kapatabiliriz diye düşünüyorum.Sabri'nin de ileriki maça yetişebileceğine inanıyorum. Serkan'ı da zaman zaman düşünebilirim.

Geçen hafta sakatlar düzeldiği zaman işi zorlaşacak ve bize ideal bir isim listesi verebilir mi dedim. İlk başta 5 tane isim saymıştı. Bu bazı medya kuruluşları tarafından speküle edildi. Skibbe diğer isimleri çok düşünmüyor şeklinde. Bu konuda bir ilavesi olacak mı?

Şu an için hala sakatlıklarla boğuştuğumuz için on bir on iki kişi sakatımız var. O yüzden bu konuda şu an bir şey söylemek istemiyorum. Geçen hafta saydığım futbolcularla birlikte Meira olsun Servet olsun, diğer saydığım oyuncularla yüksek performansla oynuyorlar. Ama sakatlıkların iyileşmesiyle oyuncuların performansıyla ilk on biri tekrar oluşturur gibi yaptım.

O anlık bir durum değerlendirmesiydi anladığım kadarıyla?

Evet. İlerleyen durumlarda sakatlıkların gelişmesiyle kadro değişimi olabilir.

Milan Baros'un golü hakkında bizlere neler söylemek ister?

İnanıyorum ki Milan Baros'tan daha böyle çok güzel performanslar göreceğiz. Çok sık güzel goller göreceğiz. Çünkü sağ ayağını çok etkili ve çok güzel kullanıyor. Antrenmanlarda da böyle güzel goller görüyoruz Baros'tan, bunu oyuna da verebilir. O cesaretini gösterebiliyor, aynı güzel gollerini oyunda yansıtabiliyor. Bize bu kısa süre içinde kendisinin çok değerli ve önemli bir forvet oyuncusu olduğunu kanıtladı. Transfer sezonu bitmeden önce Baros'u takıma katmıştık. Kısa süre içinde golleriyle, Futbol anlayışıyla bize ne kadar önemli bir forvet oyuncusu olduğunu kanıtlamış oldu.

Lincoln form grafiğini çok arttırdı. Son oynanan Bellinzona maçı ve Kocaelispor sınavı, Konyaspor maçı geçen seneyi de düşünürsek mutlaka takip etmiştir. Şu an Lincoln için en iyi diyebilir mi yoksa belli oranda performansının altında mı oynuyor Cassio Lincoln ona göre?

Lincoln son üç maçta gerçekten çok iyi bir performans gösterdi. Futbol anlamında ve teknik anlamda ne olması gerektiğini ve kendi kalitesini ortaya koydu. Lincoln'ü öne getiren sadece kendisi değil, yanında oynadığı değerli ve kaliteli futbolculardı. Pas trafiği ile birlikte o güzel oyununu da sergilemesinin nedeni de arkadaşlarıyla uyumlu saha paylaşması ve onlarla birlikte oynamasından kaynaklanıyor. Bununla birlikte hepimizin ondan beklentisi bu performansını belirli bir çizgide koruması, onu düşürmemesi. Her zaman bu homojen yapıyı kendinde bulması gerekiyor, oluşturması gerekiyor. Yani sanatla futbolu, o pragmatik düşünceyi futbola karıştırıp bunu oyuna sergilemesi gerekiyor.

Lincoln için Türkiye'deki en formda dönemini yaşıyor denebilir mi ?

Son üç maçta çok iyi oynadı. Kalitesini sahada gösterdi. Onu öne çıkaran sadece kendi performansı değil aynı zamanda yanında oynadığı iyi oyuncular. Hepimizin ondan beklentisi bu performansı belli bir çizgide koruması. Bu homojen yapıyı kendi içinde bulmalı. Kendi sanatını oyuna katabilmeli. Ama tabii ki fazlasını beklememek gerek. O bir futbolcu... Her şeyi tek başına yapamaz. O iyi bir performans sergiliyor ve biz bundan memnunuz.

Yan top ve serbest vuruş organizasyonlarından memnun musunuz?

Ben memnunum ama ne yazık ki Hakan Şükür gibi hava toplarına hakim bir oyuncumuz yok. Ama biz yerden iyi oynuyoruz, bu da sevindirici.

İlerleyen haftalarda bu konuda farklı varyasyonlar olacak mı?

Sakat oyuncuların dönmesiyle farklı varyasyonlar oluşacaktır. Ben rakibe göre oyun şeklini de değiştireceğim ama sakatlıklar sebebiyle böyle devam etmesi şu an için uygun.

Savunmada yan toplar sıkıntı yaratıyor. Bu konuda nasıl bir tedbir düşünüyor?

Öncelikle bizim savunmamız iyi. Bizim asıl problemimiz ofansif oynadığımız için orta saha ve forvetimizin tekrar toparlanıp defansta iyi yer tutamamamız. Tabii sakatlıkların da etkisi de var. Mehmet Topal, Barış, Linderoth gibi oyuncuların olmaması defansif orta sahamızı etkiliyor. Konya maçında sakatlıklar nedeniyle Ayhan ve Hasan bölgeleri dışında oynadı. Her şeye rağmen 6-7 ofansif oyuncuyla oynuyoruz ve iyi oynayıp az gol yiyoruz.

Servet ve Meira sık sık ileri çıkıyor. Kendi inisiyatifleri mi yoksa kenardan bir direktif mi geliyor?

Ofansif anlamda onlara verilmiş bir hak var. Kendileri o an ihtiyaç olduğunu hissederse tabii ki ileri çıkabilirler. Diğer oyuncular bunun bilincinde. Meira veya Servet ileri çıkarsa sağ bek, sol bek ya da defansif orta saha bu bölgeyi kapatmalı, zaten bunu da yapıyorlar.

Konya maçında kanatların ofansif anlamda kullanılmamasının sebebi Konyaspor'un yaptığı alan savunması mı, yoksa farklı bir sorun mu vardı?

Bizim takım olarak stilimiz yere yakın oynamak... Topu yerde tutmak ve bunu oyuna yansıtıyoruz. Gerek sağda, gerek sol kanatta olsun stilimiz böyle olduğu için mutlaka ortaya geliyoruz ve golü bu şekilde buluyoruz.

İkinci yarının ilk 20 dakikasında Galatasaray çok iyi bir tempo yakaladı ve üç gol buldu. Burada takımın göze çarpan özelliği neydi?

İkinci yarıda iki taktiksel değişiklik yaptık. Kewell hücuma katkıda bulunması ve Hakan Balta'nın savunmaya katkı yapması mücadelemizi arttırdı ve 20 dakikada 3 güzel gol bulduk. bu tempo devam da etti ama daha fazla gol bulamadık.

Ligin beşinci haftasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son oynayan biz olduğumuz için diğer maçları izleyebildim. Şunu söyleyebilirim ki çok iyi yol kat ettik ve rakiplerimizi yakaladık. Bursa ve Trabzon son dakika golleriyle kazandı ama biz de onların peşindeyiz. Diğer taraftan Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin puan kaybetmesi bize avantaj sağlıyor ama asıl düşünmemiz gereken bizim takımımız. Biz kazandıkça farkı açabiliriz.

Bursa ve Trabzon maçları için neler söyleyeceksiniz?

Bu iki hafta bizim için en zor periyot olmayacak ama enteresan geçecek. Liderlik mücadelesi veren takımı yenmek 6 puanlık bir fark demek. Biz bu düşünceyle hedefe ulaşacağız. Kendimizi ileriye yönlendirip daha iyi Futbol oynamalıyız. Konya maçının ikinci yarısındaki performansı 90 dakikaya yaymalıyız. Bursa'da böyle oynayarak kazanıp Trabzon'u Sami Yen'de yenerek liderlik koltuğuna oturmak istiyoruz.

Bursa'nın zor bir stat ve seyirciye sahip olduğunu biliyor, bu konuda neler söyleyecek?

Gerçekten sert ve güçlü bir takıma karşı oynayacağız. Hazırlık maçında bize karşı ilk 25 dakika çok güzel ve baskılı bir Futbol oynadılar. Buna cesur bir şekilde karşılık vermeliyiz. Baskıyı kırıp ofansif oynayarak gereken golü bulmalıyız.

Bellinzona maçıyla ilgili görüşleriniz?

Bizim için çok önemli bir maç. Orada 4-3'lük avantajlı bir skor elde ettik. Bu avantajı korumak istiyoruz. Oyun kendi kendine kazanılmaz, bu yüzden oyuncularımı uyarıp iyi motive etmeliyim. Kazanmak için savaşmalıyız. Rakip favori gözükmüyor. Bu yüzden daha rahatlar. Karşı takım oyuncuları için hayatlarının maçı olacak. Biz de kazanmak istiyoruz. Başkan'ın dediği gibi, Kadıköy'de kupayı kaldırmak istiyoruz. Tabii önce Bellinzona'yı geçip gruplara kalmalıyız

GALATASARAY

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*