Sky Air, gerçekleri saklıyor mu?

Sky Air, gerçekleri saklıyor mu?.5892
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

SHGM, Polonya’da yanlışlıkla askeri havaalanına inen pilotların lisanslarını askıya aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İki pilot eğitimden geçtikten sonra tekrar uçabilecek. Pilotlar, Antalya’dan Polanya’nın Poznan kentine gitmek isterken yanlışlıkla 15 kilometre uzaklıktaki NATO üssüne inmişti.
SHGM yetkilileri, kamuoyunun önüne sürekli olarak bayan ikinci pilot Burçin Açıkgöz’ün sürülmesini havayolu şirketinin bir taktiği olarak görüyor. Yetkiler, uçağın yanlış piste inmesiyle ilgili 2. pilot Açıkgöz’ün değil 1. Pilot Ansen’in sorumlu olduğuna dikkat çektiler. Yetkililer buna rağmen şirketin 1. pilot yerine 2. pilotu öne çıkararak yaptıkları yanlışı kapatmaya çalıştıklarını kaydettiler.

Sky Havayollarının uçağının yanlışlıkla NATO pistine indiği ortaya çıktı. Çünkü, NATO pisti ile uçağın inmesi gereken Poznan kentindeki sivil havaalanındaki pistin pilotlarla kule arasındaki kod isimi 2x9. Yapılan ilk incelemede Sky Havayolları’na ait uçağın pilotları sivil havaalanındaki kuleden verilen komutlarla askeri havaalanına indiler. “Eğer askeri havaalanın pistinin dolu olması durumunda, pilotlar boş olarak bildirilen piste indiklerini zannedecekler ve büyük bir kaza olacaktı. Uçaktaki yolcular ölebilirdi” diyen yetkililer, “Pilotlar bu alana ilk defa iniyorsa, uçakta tecrübeli bir pilot bulundurması gerekiyordu. Bunların hiç biri yapılmamış. Pilotlar sivil kuleden talimat almış, askeri piste inmiş. Ortada büyük bir yanlışlık var” dedi. Sivil Havaalanı yerine yanlışlıkla NATO havaalanına inen Sky Havayollarına ait uçak nedeniyle anılan havayolu şirketini ceza verilmesi gündeme geldi. Polanya Sivil Havacılık Genel müdürlüğü ile SHGM ortak bir rapor hazırlamaya karar verdi. Bu rapora göre, para cezası kesilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious