Slovenya Dönem Başkanlığında üç başlık açılması umudu

Slovenya Dönem Başkanlığında üç başlık açılması umudu.12467
  • Giriş : 02.03.2008 / 16:08:00

Haziran sonuna kadar sürecek olan Slovenya'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile üç müzakere başlığının açılması beklentisi bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin, Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hakları fasıllarına ilişkin açılma kriterlerini yerine getirdiği belirtilirken Sermayenin Serbest Dolaşımı başlığı konusundaki müzakere pozisyonu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Haziran sonuna kadar sürecek olan Slovenya'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile üç müzakere başlığının açılacağı umuluyor.
ABHaber'in AB kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Türkiye, Slovenya Dönem Başkanlığının sonuna kadar üç başlığın daha açılmasını bekliyor.
Şirket Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku'na ilişkin başlıkların Nisan ayındaki Hükümetlerarası Konferansta açılması beklenirken, Sermayenin Serbest Dolaşımı başlığındaki müzakerelerin ise Haziran ayında ikinci Hükümetlerarası Konferansta başlayabileceği tahmin ediliyor.
Türkiye'nin, Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku fasıllarına ilişkin açılma kriterlerini yerine getirdiği, bu iki başlığın açılmasına ilişkin çalışmalar sürdüğü belirtiliyor. Bu iki başlık, Türkiye'nin eylem planını göndermesinin, Avrupa Komisyon'un değerlendirmesini yapmasının ve AB Konsey'in ortak pozisyonunu belirlemesinin ardından açılabilecek.
Sermayenin Serbest Dolaşımı ile ilgili başlık konusunda müzakere pozisyonu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Ekim 2005'de resmen başlatılan Türkiye'nin AB müzakereleri sürecinde 35 fasıldan şimdiye kadar altısında müzakereler açıldı. Bilim ve Araştırma başlığında müzakerelerin açılıp geçici olarak kapatılırken müzakere açılan diğer beş başlık şöyle: İstatistik, İşletmeler ve Sanayi Politikası, Trans Avrupa Şebekeleri, Tüketicinin ve Sağlığın Korunması ve Mali Kontrol.
-AB'NIN TÜRKİYE'DEN BEKLENTİLERİ
Öte yandan, AB, TBMM tarafından kabul edilerek Resmi Gazete'de yayınlanan Vakıflar Kanunu'nun ardından TCK'nın tartışmalı 301. maddesinde gelişme bekliyor.
AB'de ayrıca Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde özellikle Dimitris Hristofyas'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Kıbrıs'ın birleşmesi konusunda da adımların atılması beklentisi de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious