Slovenya'dan AB sürecine destek

Slovenya'dan AB sürecine destek.9086
  • Giriş : 20.12.2007 / 15:51:00

AB dönem başkanlığını yılbaşında Portekiz'den devralmaya hazırlanan Slovenya, üyelik kriterlerini yerine getirmesi halinde Türkiye ve Hırvatistan'la “katılım müzakerelerine” devam edileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Slovenya dönem başkanlığı programında, “Genişleme AB'nin en başarılı politikalarından biridir. Slovenya dönem başkanlığı sırasında, AB üyelik kriterlerinin yerine getirilmesine dayanılarak Hırvatistan ve Türkiye ile katılım müzakereleri devam edecektir” denildi.

Dönem başkanlığı görevini 2008 yılının ikinci yarısında Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan Fransa'ya devredecek olan Slovenya'nın programında, “üyelik” ve “katılım” kavramlarına vurgu yapılması dikkati çekti.

Bu arada Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, dönem başkanlığı programını tanıtmak için düzenlediği basın toplantısında, Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıkan Sırbistan'ı uyararak “sürecin geri döndürülemeyeceğini” vurguladı.

AB'nin Sırbistan'la ilişkilerinin ve Kosova konusunun birbirinden bağımsız ele alınması gereği üzerinde duran Rupel, “AB ve Kosova, mantıklı bir yaklaşımla ve santaj yapmadan gelecekte ne yapılması gerektiği konusunda uzlaşmalıdır” dedi.

Rupel, “Eğer şu anda AB'nin tutumunu değerlendirmem gerekiyorsa Batı Balkanlar'daki gerçekleri tanımaya hazırız” diyerek AB'nin Kosova'nın bağımsızlığını tanımaya istekli olduğunu ima etti.

Kosova'nın bağımsızlığının KKTC için de emsal oluşturacağından korkan Kıbrıs Rum kesimini de konuya yapıcı yaklaşmaya davet eden Rupel, “Kosova kendine özgü bir durum. Dünyada benzerini bulamazsınız. Bunu sürekli vurguluyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious