Slovenya'dan Türkiye'nin üyeliğine destek

Slovenya'dan Türkiye'nin üyeliğine destek .5452
  • Giriş : 16.01.2008 / 12:28:00

Avrupa Birliği dönem başkanı Slovenya'nın Başbakanı Janez Jansa, "Ülkesinin altı aylık dönem başkanlığı boyunca, Türkiye ve Hırvatistan ile tam üyelik müzakerelerinin devam etmesi için gerekli bütün çabayı göstereceğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jansa, Avrupa Parlamentosu genel kurulunda yaptığı konuşmada, ülkesinin altı aylık dönem başkanlığı sırasında öncelik vereceği konular hakkında bilgi verdi.

AB'nin genişlemesinin, birliğin en başarılı politikalarından birisi olduğunu belirten Jansa, "AB’nin 2004 yılındaki son büyük genişleme dalgasının, birliğin hem eski hem de yeni ülkelerine önemli yararlar getirdiğini" söyledi.

Genişlemeyi "bitmemiş bir süreç" olarak niteleyen Slovenya Başbakanı, "Bu sürecin kesintisiz devam etmesi için çalışacağız" dedi.

"Eski demir perde ülkelerinden birinin ilk defa AB'de dönem başkanlığını üstlendiğini" hatırlatan Jansa, son 20 yıldır Avrupa'da devam eden köklü değişikliklerin kıtaya barış, istikrar ve refah getirdiğini söyledi.

Jansa, dönem başkanlığı sırasında, AB anayasası işlevi görecek Lizbon sözleşmesinin başarılı biçimde uygulanmasına büyük önem vereceklerini belirtti ve bu sözleşmenin genişlemiş AB'nin demokratik biçimde daha iyi çalışmasına imkan vereceğini ifade etti.

Slovenya Başbakanı Jansa, AB içinde ekonomik büyümenin sağlanması, iklim değişikliğiyle mücadele, kültürler arası diyalog, fakirlikle mücadele, birlik üyeleri içinde adalet ve güvenliğin artırılması konularına da öncelik vereceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious