'SMS ile bağış' haberine açıklama

'SMS ile bağış' haberine açıklama.36422
  • Giriş : 10.10.2008 / 16:28:00
  • Güncelleme : 10.10.2008 / 16:28:54

Faturaların Ocak 2008'den itibaren devlet kasasından ödenmesine ilişkin iddialara açıklık getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu faturaların, Satınalma Müdürlüğü tarafından detaylı olarak incelendiği ve fatura özetlerinde belirtilen bağış, yardım kontör transferi ile varsa taksitli telefon ödeme bedellerinin, milletvekillerinin maaşlarından periyodik olarak kesildiğini bildirdi.

Cep telefonu faturaları Meclis bütçesinden karşılanan milletvekillerinin, SMS ile bağış yaptığının ve yakınlarına kontör gönderdiğinin ortaya çıkması üzerine TBMM İletişim Daire Başkanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. 234 milletvekilinden Mart 2008'e kadar uluslararası görüşmeler dahil 18 bin 967 YTL kesinti yapıldığı, son üç aylık dönemde de tutarı 110 YTL'lik 3 bağış yapıldığı bildirildi.

-MECLİS AÇIKLAMASI-

Açıklamada, Meclis'in telefon trafiğinin rahatlatılması ve milletvekillerinin daha etkin ve süratli görüşebilmelerini sağlamak amacıyla, milletvekillerinin yıllık 2 maaş tutarına kadar, 2 adet sabit telefonuna ek olarak kendi adlarına kayıtlı bir adet cep telefonu fatura bedelinin kurum tarafından ödendiği belirtildi. Söz konusu faturaların, Satınalma Müdürlüğü tarafından detaylı olarak incelendiği ve fatura özetlerinde belirtilen bağış, yardım kontör transferi ile varsa taksitli telefon ödeme bedellerinin, milletvekillerinin maaşlarından periyodik olarak kesildiğinin kaydedildiği açıklamada şöyle denildi:

“Bu doğrultuda Ocak-Ağustos 2008 döneminde, 234 milletvekilinden Mart 2008 ayına kadar uluslararası görüşmeler dahil olmak üzere, toplam 18.697,73 YTL kesinti yapılmıştır. (Son üç aylık dönemde; Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında birer adet olmak üzere toplam 3 adet bağış ve yardım yapılmış olup tutarı 110 YTL'dir.”

-İDDİLAR-

Milletvekillerinin telefon faturalarına ilişkin şu iddialarda bulunulmuştu; Milletvekillerinin cep telefonlarından vakıf ve derneklere bağış yapması TBMM Başkanlığı'nı harekete geçirdi. TBMM'nin harekete geçme sebebi ise vekillerin cep telefonundan SMS göndererek yaptıkları bağışların faturasını kendileri değil, Ocak 2008'den bu yana Meclis'in yani devletin ödemesi. Bu durumda ise bağışları vekiller değil devlet yapıyordu.
Vekillerin cep telefon faturaları otomatik olarak ödeniyor. Vekil başına ödeme limiti ise yılda iki maaş tutarı. Yani yaklaşık 16 bin YTL. Ancak Meclis Başkanlığı telefon fatura dökümlerini ayrıntılı Yazı boyutu olarak inceliyor.

Bu inceleme sırasında, 2008 yılı içinde 311 milletvekilinin faturası denetime takıldı. Vekiller, Türk Kalp vakfı, Mehmetçik Vakfı başta olmak üzere birçok dernek ve vakıfa faturasını Meclis'in ödediği cep telefonlarından bağış yaptığı ortaya çıktı.

Sadece bağış değil, faturayı devletin ödediğini unutup eşine dostuna bedava kontör gönderen vekiller de tespit edildi.

Bedava bağışın ve hediye kontörün devlete mayıs-haziran-temmuz aylarını kapsayan üç aylık faturası 150 bin YTL. Ama Meclis Başkanlığı, bu duruma dur diyerek, bu parayı 311 milletvekilinin maaşından kesmeye karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*