SMS istilası

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Evet! 10 yılı geçkin süredir cep telefonu kullanıyoruz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mobil telefonlara olan bu bağımlılık, sadece üretici firmalarının değil, mobil servis sağlayıcıların da stratejilerine yön veriyor. Yanımızdan ayıramadığımız ve sürekli şekil değiştirerek kişiselleşmeye başlayan bu cihazları, artık iletişimin yanı sıra, pek çok farklı amaçlar için de kullanmaya başladık. Özellikle yeni nesil GSM telefonlar sayesinde tanıştığımız Java, ÇOMS-Çoğul Ortam Mesaj Servisleri, video gibi teknolojiler; kamera, sayısal müzik çalar gibi aksesuarlarla birleşince, GSM telefonları kendi sınırlarını aşarak hayatımıza farklı bir boyut getiriyor. Java oyunları, videolar, ÇOMS formatında resimler, kısa mesajlar, logo, melodi gibi kişisel servisler, GSM telefonlarının artık standart özellikleri haline gelmeye başladı.

Cep telefonunun sunduğu nimetlerden biri olan kısa mesajlar, iletişimin önemli araçlarından biri haline geldi. Short Message Service (SMS), mobil telefonlar aracılığıyla düz metinden oluşan kısa mesajların gönderilip alınabilmesi özelliği. Mesaj metni harfler, rakamlar ve alfanümerik karakterler içerebilir. Kısa mesajlar maksimum 160 karakter uzunluğunda olabilir. Gelişmiş mesajlaşma olarak adlandırılan EMS teknolojisi ile de 640 karaktere kadar mesaj gönderebilmek mümkün. Bu açıklamada olduğu gibi sadece haberleşme amacıyla üretilen bu sistem, günümüzde bu özelliğinden daha farklı amaçlarla kullanıma açılmış durumda. En yoğun şekilde kullanılmakta olan bu teknoloji artık sadece bireyler arasında haberleşmede değil, mobil pazarlama, kampanya, duyuru gibi kurumsal uygulamalarda da rol oynamakta.

Ayrıca dünyada kısa mesaj atanların sayısı küçümsenemeyecek kadar çok. Uluslararası Kablosuz İletişim Federasyonu’nun (CTIA) verilerine göre, 2005 yılında bireylerin birbirlerine attıkları mesajların toplam adedi 1.1 trilyonu buluyor. Japonya’nın en büyük GSM şirketinden biri olan NTT DoCoMo’nun açıkladığı veriler ise Japonya’da telefondan gönderilen posta mesajlarının ülkedeki bilgisayarlardan atılan mesajları geride bıraktığını yönünde. Peki Türkiye’de durum ne? Türkiye’de siyah-beyaz televizyondan renkli televizyona geçiş sonrasında her eve asgari iki televizyonun yerleştiği gibi, evlerde kimisi eski de olsa birden fazla cep telefonu var. Türkiye’deki cep telefonu abonesinin toplam 40 milyona yaklaştığı belirtiliyor.

SMS fırtınası ve televizyonlar

Türksat 2A uydusunun fırlatılmasından sonra Türkçe yayın yapan digital yayınlarının sayısı da hızla arttı. Digital yayınlarının sayısının artmasının tek nedeni ise ekonomik olması. Analog yayının bir kanala maliyeti 1 milyon dolarken, digital yayının maliyeti ise 25 bin dolar civarında. Digitalde 3 MHz ile bir televizyon kanalı yayını yapılabiliyor. Hatta, 2 MHz ile yayın yapan televizyon kanalları bile var. Slayt olarak yani sayfa sayfa yayın yapan kanallar ise 1 MHz ile yayın yapıyor. Bu kadar düşük maliyette yayın yapan kanallar reklam gelirlerinin yanı sıra kısa mesaj gelirleri elde etmek için SMS sistemini devreye koydu. Önce müzik tonları, fallar, logolar ile televizyonlarda hayatımıza giren SMS, yayıncı kuruluşların bu alandaki potansiyeli görmesiyle bir fırtınaya dönüştü. Bu alandaki potansiyelden istifade etmek isteyen televizyon istasyonları cep telefonu operatörleri ile işbirliğine gittiler. Bugün Türksat üzerinde, gelen SMS’leri yazıya, grafiğe dökerek izleyicilere ileten ve bazıları sadece grafikten ibaret olan onlarca televizyon kanalı var.

İnteraktif yayıncılık mı?

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen kısa mesaj servisleri yayıncılık hayatımıza gireli bir hayli zaman oldu. SMS servisleri, bugün haberden, şarkı seçimine, yorumdan program akışına kadar televizyon yayıncılığının her alanında kullanılır oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious