SMS'le kadın boşatan radyoya RTÜK şefkati

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Bir türkü için yayın kuruluşlarına bir yıla kadar kapatma cezası veren RTÜK, 'Erkek cep telefonu mesajıyla kadını boşayabilir' diyen Lalegül Radyo'yu 'uyarmakla' yetindi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da yayın yapan Lalegül Radyo'da yayımlanan bir programda, erkeğin eşine ait cep telefonuna mesaj atarak boşanmasının mümkün olduğu savunuldu. Aynı radyoda bir başka programdaysa İsmailağa cemaatinden 'Cüppeli Ahmet Hoca' 'çarşamba günlerinin uğursuzluğunu anlattı. Ahmet Ünlü "Çarşamba günleri kan vermeyin, tırnak kesmeyin, hasta ziyaretine bile gitmeyin. Çünkü kanınız durmaz, hastalığa yakalanırsınız, ziyaret ettiğiniz hasta ölür" öğütlerini verdi. Bir türkü için radyolara bir yıla kadar kapatma cezası uygulayan RTÜK, bu tür yayınlar dolayısıyla Lalegül FM'i uyarmakla yetindi.

RTÜK'e ulaşan izleme-değerlendirme raporları ve kurul kararlarına göre Lalegül FM'de Mehmet Talu'nun yapıp sunduğu 'Dini Meselelerimiz' adlı programa bir izleyici, cep telefonu mesajının boşanma için yeterli olup olmadığını sordu. Sunucunun buna yanıtı kayıtlara göre şöyleydi:

"Bu boşanma durumu hiç iyi bir şey değil. (...) Yani erkek kendisine ait bir cep telefonuyla yeni hanımına ait bir, kesin olduğu belli olan cep telefonuna boşandığını mesaj yazarak bildirirse, bu boşanma işlemi geçerli olur..."

Çarşambanın uğursuzluğu

Kendilerine Fatih'in Çarşamba Mahallesi'ni merkez seçen İsmailağa cemaatinin önde gelen ismi Cüppeli Ahmet ise çarşamba gününün 'uğursuz' olduğunu savundu. Ünlü, radyodaki 'Gönül Bahçesi' adlı dini sohbet programında şu öğütleri verdi:

"Bazı günlere Allah bir şer, uğursuzluk koymuştur. Çarşamba günleri kan alınması kesinlikle yasaklanmıştır. Çünkü o gün Eyüp A.S'a bela geldiği gündür. Cüzam, alaca hastalığı ancak çarşamba günü belirir." Cüppeli Ahmet, çarşamba günleri tırnak kesilmemesini ve hasta ziyaretine de gidilmemesini önerdi: "Çarşamba günleri tırnak kesilmesinden sonra insanların vücudunu rengârenk yapan alaca hastalığı çıkar. Ulema çarşamba günü hasta ziyaretini mekruh görmüşlerdir. Çarşamba günü ziyaret edilen hasta perşembe günü gömülür demişlerdir. Şimdi İbdi Abdin, koca fıkıhçı, o bile diyor ki eğer hasta bundan uğursuzlanıyorsa, çarşamba günü ziyaret yapmamak lazımdır." Lalegül FM'de yayımlanan bazı programlarda kimi bilim insanları için 'sapık profesörler' nitelemesi kullanılırken, sakal tıraşının haram olduğu, nişanlı kızın tesettürlü ve yanında üçüncü bir şahısla nişanlısıyla görüşebileceği, baş başa kalma ve halvetin haram olduğu yolunda öğütler verildi.

Namaz kılmayanla sevişilmez

Radyoda ilginç bir değerlendirme de namaz üzerine yapıldı. Programda namaz kılmayanlara 'buğz etme-nefret etme, kin duyma' önerilirken "Namaz kılmayana kız vermek, namaz kılmayandan kız veya kadın almak, namaz kılmayanların işlerini görmek, komşuluk etmek, severek görüşmek ve sevişmek caiz değildir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious