Soba zehirlenmelerine dikkat!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Temizlenmeyen baca ve odadan odaya geçirilen borular zehirlenmeye davetiye çıkartıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kış hazırlıklarını yapan vatandaşlara inşaatının yapımından kullanılan bacaların temizliğine dikkat etmedikleri belirtilirken, baca temizliğinin yapılmaması ve daha çok odayı ısıtmak amacıyla tren vagonları gibi odadan odaya geçirilen boruların zehirlenmeye davetiye çıkarttığı bildirildi.

Geçen yıllarda yaşanan soba zehirlenmeleri ile ilgili yapılan araştırmalarda ilginç detaylar çıktı. İnşaatı bittikten sonra evlere oturulmasıyla birlikte bacaların kullanıldığı ve kullanıldığı günden beri temizlenmeyen bacalar olduğu tespit edildi. 20-30 yıl gibi uzun süre baca temizliğinin yapılmadığına dikkat çekilirken, bazı olaylarda zehirlenmelerin sobadan kaynaklanmadığı iddia ediliyor.

Kömür sobalarından sızan karbon monoksit gazının sızmasıyla meydana gelen zehirlenme olayları ile ilgili, Türkiye genelinde bulunan bayileri aracılıyla fabrika olarak inceleme yaptırdıklarını dile getiren Özsan Soba Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Makine Mühendisi Nurettin Özkara, zehirlenmelerin büyük bir bölümünün bacalardan kaynaklandığını tespit ettiklerini kaydetti.

Nurettin Özkara, insanların bir soba ile birkaç odayı ısıtmak amaçlı, soba borusunu odalarda dolaştırdıktan sonra bacaya verdiğini belirterek, "Oysa soba en fazla 5 adet boru kullanıldıktan sonra bacaya verilmeli. Daha fazla boru kullanılmamalı. Odaları dolaştırmak ise en büyük hatayı teşkil ediyor. Bir de zehirlenmeler sonrasında yaptığımız araştırmalarda, insanlarımız kullandıkları bacaların temizliğine 10-20-30 ve daha fazla süreyle bakmadıkları ortaya çıktı" dedi.

Özkara, zehirlenme olayının hemen ardından o evde yaptıkları incelemelerde, öncelikli olarak bacaların çatı seviyesinden en az 60 santimetre yüksek olması gerekmesine karşın, buna dikkat edilmediğine ifade ederek, "Soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için 3 konuya dikkat etmeliyiz. Bu kadar insanımızın hayatını kaybetmemesi için yapılacak işler o kadar basit ve kolaydır ki, insanlarımızın hayatlarını kaybetmesine üzülmemek elde değil. Birincisi, kesinlikle soba ile baca arasındaki bağlantıda kullanılan boru sayısı 5 adet ve birde yarım boruyu geçmemelidir. 2 dirsekten fazla kullanımı sorun oluşturur. Boruların odadan odaya tren gibi geçirilerek, 'Aman yatak odası ısınsın', 'çocuğumun yattığı oda ısınsın' anlayışından vazgeçilmelidir. Ki biz zehirlenmeler sonucunda soba borularının odalardan dolaştırılıp en son mutfaktan bacaya verildiği görünce şok olduk. Tabi bunların en başında insanlarımızın ekonomik manada bir tasarruf sağlama düşüncesi yatmaktadır. Oysa öyle bir ısınma sistemi olmaz. Fayda sağlamaz. İkinci etken ise bilinçsiz soba yakma. Yanmakta olan sobaya atılan kömür tehlike oluşturmaktadır. Bunu yapan insanlarımız var. Ancak yapılan uyarılar, üretim yapan firmaların uyarılarda bulunmasıyla bu sorun aşılmış gibidir. Üçüncü hadise ise en önemli olay diye nitelendirebiliriz. 20-30 belki de 40 yıldır kullanılan ancak temizliği yapılmayan bacalar. Kullanımına başlandığı günden beri baca temizliğini yaptırmayan insanlarımız var. Oysa, baca temizliğini yapmanız ya da yaptırmanız çok kolay. Temizlenmeyen baca zamanla dolmaya, dolunca da dumanın bacadan terk etmesini engellemektedir. Biz zehirlenme olaylarının hemen ardından yaptığımız incelemede, temizlenmeyen bacaların daha çok zehirlenme ve insanlarımızın hayatlarını kaybetmeye neden olduğunu gördük" dedi. Nurettin Özkara, zehirlenmeler sonrasında maalesef insanların suçlu olarak sobayı göstermesinin yanlış olduğunu, oysa ihmaller sonucunda bu zehirlenmelerin meydana geldiğini anlatarak, "Bacaların temizliği o kadar kolaydır ki, bunu herkes yapabilir. Bilindiği gibi itfaiye ekiplerinin baca temizliği konusunda hizmetleri var. Bundan yararlanabilirsiniz. Artı, bir ipin ucuna kilo bağlamak suretiyle sizde bu temizliği yapabilirsiniz. Yada özel hazırlanan fırçalı sopalarla bu işi yapabilirsiniz. Baca kenarına yapışan kurumları temizleyerek, bacının tıkanmasını önlersiniz. Fakat bunu maalesef yapmıyoruz." diye konuştu.

Özkara, bu konuda sadece kendilerinin çabasının yetmediğini anlatarak, bu 3 konuyu dile getirecek kurumların vatandaşları sürekli uyarmalarını ve binaların inşasında bacaların yüksek olması konusunda denetimlerin yapıldığını ve uyarıların dikkate alındığını hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious