Soba zehirlenmelerine dikkat!

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yılmaz, sağlığı ve can güvenliğini tehlikeye atan soba zehirlenmelerine karşı daha dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kış aylarının gelmesiyle Türkiye'de soba zehirlenmelerinin çokça görüldüğünü belirten Yılmaz, "Karbonmonoksit solunduğu zaman zehirlidir. Çünkü kanda oksijen ile yer değiştirip beyin, kalp ve diğer yaşamsal organları oksijenden mahrum bırakır. Büyük miktarlardaki karbonmonoksit, dakikalar içerisinde herhangi bir belirti olmadan kişi tarafından alınabilir. Bunun sonucunda bilinç kaybı ve boğulma gözlenebilir " diye konuştu.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri hakkında bilgi veren Yılmaz söyle devam etti: "Karbonmonoksit zehirlenmesinin ilk belirtileri baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk ya da bulantıdır. Uzun süre ve yüksek miktarlarda karbon monoksite maruz kalmış bireylerde belirtiler daha da şiddetlenir ve kusma, kaslarda zayıflık ve bilinç kaybı ortaya çıkar. Semptomların şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Çocuklar, yaşlılar, akciğer ve kalp rahatsızlığı olan hastalar, yüksek kesimlerde yaşayan bireyler, sigara içen kişiler daha fazla risk altındadır. Karbonmonoksit zehirlenmesinin bulguları migren, baş ağrısı, inme (felç), psikiyatrik hastalıklar, besin ve alkol zehirlenmesi ya da kalp rahatsızlıkları ile karıştırılabilir. Karbon monoksitin zehirli miktarlarına kazan dairelerinde, ambarlarda, petrol rafinerilerinde, kağıt üretiminde, çelik üretiminde rastlanılabilir. Taksi şoförleri, polis memurları, itfaiyeciler, kaynakçılar, karbon monoksite maruz kalabilmektedirler."

Dr. Yılmaz, karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilen bir kişinin karbonmonoksit kaynağından uzaklaştırılarak, temiz havaya çıkarılması gerektiğini belirterek, "Zehirlenmenin ardından 112 Hızır acil servis aranmalıdır. Eğer hastanın solunum ve nabzı durmuş ise kalp-akciğer canlandırması ve temel yaşam desteği uygulanmalıdır " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious