Soba zehirlenmelerine eğitimli önlem

Soba zehirlenmelerine eğitimli önlem.19583
  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ''Kömürlü Soba Kullanma Kılavuzu'' ile soba zehirlenmelerini önledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından hazırlanan ''Kömürlü Soba Kullanma Kılavuzu'' sayesinde, kentin kömür sobası kullanan mahallelerinde güvenli ve verimli soba yakma konusunda, üniversite öğrencileri destekli eğitim verildiği, bu eğitimler sayesinde geçen yıl kent merkezinde soba kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesi olmadığı bildirildi.

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet Özsakarya, Büyükşehir Belediyesi ile Oda arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde kömür sobası yakma ve kullanma konusunda 77 mahallede 11 bin 81 eve gidildiğini ve muhtarlıklar kanalıyla 50 bin adet güvenli soba yakma broşürü dağıttıklarını kaydetti.

Bu kapsamda Makine Mühendisliği eğitimi alan 36 üniversite öğrencisini ikişerli ekipler halinde soba kullanan evlere gönderdiklerini ve hane halkına sağlıklı, verimli, güvenli soba yakma tekniklerini öğrencilerin anlattığını ifade eden Özsakarya, ''Bu eğitimler sayesinde İzmir merkezde geçen yıl, soba kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesi yaşanmadı'' dedi.

Özsakarya, şu bilgileri verdi:

''Makine Mühendisliği bölümünden belirlenen 36 öğrenci, önce güvenli ve verimli soba yakma konusunda eğitildiler. Ardından iki ay boyunca belirlenen mahallelerdeki evleri gezerek halkı bilgilendirdiler. Ayrıca broşür dağıttılar ve halkın bilgilerin sınamak amacıyla anket yaptılar. Öğrenciler kömürlü sobaların tutuşturulmasından, temizliğine, bakımından enerji tasarrufuna kadar geniş yelpazede halkı bilgilendirdiler. ''

Özsakarya, kalorifer kazanı kullanımı konusunda da eğitim seminerleri verdiklerini belirterek, 10 oturum halinde düzenledikleri seminere toplam bin 782 ateşçi ve apartman yöneticisinin katıldığını ifade etti. Seminerlerde 5 bin adet de ''kazan kullanma broşürü'' dağıtıldığını bildiren Özsakarya, bu eğitimlerin hava kalitesinin korunması açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious