Sobadan sızan gaz 128 kişiyi zehirledi

Sobadan sızan gaz 128 kişiyi zehirledi.19583
  • Giriş : 29.01.2008 / 21:14:00

Konya'da, dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle sabaha kadar 128 vatandaşın sobadan sızan gazdan zehirlendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle sabaha kadar 128 vatandaşın sobadan sızan gazdan zehirlenme nedeniyle hastanelere başvurduğunu bildirdi. Küçükkendirci, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde her yıl kış aylarında sobadan sızan gazdan zehirlenmelerde belirgin artış gözlendiğini belirtti.

Karbonmonoksit gazından zehirlenmelerinin alçak basınçlı ve lodoslu günlerde ihmal ve yanlış kullanım sonucu daha sık görüldüğünü ifade eden Küçükkendirci, şunları kaydetti: ''Dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle sabaha kadar 128 vatandaşımız sobadan sızan gazdan zehirlenme nedeniyle hastanelerimize başvurdu. Zehirlenmelerin önüne geçebilmek için vatandaşlar soba bacalarına periyodik bakımlarını yaptırmalı, kullanılan soba ve boruların uygunluğu ve çürümüş olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle odalarda mangal ve tüp kullanılmamalıdır. Yanan sobaya kömür atılmamalı, atılırsa da tam olarak yandığından emin olunmalıdır.''

Küçükkendirci, zehirlenme belirtilerinin yorgunluk, sıkıntı, halsizlik, gribal enfeksiyon benzeri rahatsızlık, bulantı, düşünme zorluğu, baş dönmesi, ruhsal dalgalanma, kaslarda zayıflama, güçsüzlük, kusma, uykuya meyil ve bilinç kaybı olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious