Sobadan zehirlenen 103 kişi hastanelere kaldırıldı

Sobadan zehirlenen 103 kişi hastanelere kaldırıldı.14596
  • Giriş : 31.01.2008 / 12:55:00

Gaziantep'te sobadan sızan karbon monoksit gazından zehirlenen 103 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gaziantep'te 2 gündür etkili olan poyraz, soba zehirlenmelerini de beraberinde getirdi. Sobayı yakıp yatan vatandaşlar, karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu soluğu hastanelerde aldı. Dün gece etkili rüzgar nedeniyle şehrin değişik mahalleleri ile Oğuzeli ilçesi ve merkeze bağlı belde ve köylerde sobadan sızan 103 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı. Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'ndeki 55 kişi ile Gaziantep Çocuk Hastanesi'ndeki 48 çocuğun bir kısmı ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edilirken, bir bölümü de gözetim altında tutuluyor.

Çocuk Hastanesi'nde gözlem altında tutulan çocuklardan 4 yaşındaki Tuğçe Öztürkmen, soba yanarken yattığını ve kalktığında zehirlendiğini söyledi. Öztürkmen, "Dedemlerdeydim. Küçük bir çocuk vardı. Onu kucağıma aldım. Çok yoruldum. Soba yanarken yattım. Ondan sonra sabah zehirlendim. Zehirlendiğimi fark etmedim. Annemle babam beni hastaneye getirdi." diye konuştu.

Çocuklarının gece 3.00 sıraları kusmaya başladıklarını belirten Akgül Köse ise, bunun üzerine çocuklarını önce Oğuzeli Devlet Hastanesi'ne, daha sonra da Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne getirdiklerini söyledi. Çocuklarının sobadan zehirlendiğini belirten Akgül, "Bundan 3- 4 yıl önce de aynı şekilde zehirlenmiştik. Şimdi soba yakmaya korkuyorum." dedi. Kömür kokusuyla durumdan şüphelendiğini anlatan Halil Yalçın, çocukların uyuduğu odada sobanın yandığını ve çocukların kusmaya başladıklarını söyledi. Daha önce başlarına böyle bir şeyin gelmediğini belirten Yalçın, çocuklarının ters esen rüzgar nedeniyle zehirlendiğini sözlerine ekledi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious