Sobadan zehirlenme tarih olacak!

Sobadan zehirlenme tarih olacak!.24449
  • Giriş : 11.06.2009 / 14:25:00

Kış aylarında soba zehirlenmeleri oranı oldukça yüksektir. İşte bunun önüne geçmek için ilköğretim öğrencisi bir proje hazırladı. Projenin adı "Hayat Aspiratörü"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu Benim Eserim" adlı proje yarışmasında Türkiye birinciliğini kazanan "Hayat Aspiratörü" projesi, Kahramanmaraş'ta açılan 2. Mesleki ve Teknik Eğitim Bilim ve Proje Fuarı'nda büyük ilgi gördü.

Proje ile sobadan tütme sonucu odaya karbon monoksit yayılması halinde ev halkı sesli cihazla uyarılıyor ve fan yardımı ile de zehirli gazın dışarı atılması sağlanıyor.

Kahramanmaraş Merkez Bulanık İlköğretim Okulu öğrencisi Ayşe Şahin'in danışman İ. Murat Öden'in desteği ile hazırladığı proje ile karbon monoksit zehirlenmelerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Zehirli gazın dışarı atılımını sağlamak amacıyla bir tahliye borusu, borunun ağzına 12 voltla çalışan bir fan yerleştirildi. Tahliye borusunun çıkış ağzına güvenlik kapağı takıldı ve güç kaynağı olarak da 8 adet 1,5 voltluk pil kullanıldı.

Yapılan bu çalışma sayesinde duman sensörü sayesinde duman algılandı ve sesli uyarı cihazı alarm verdi.

Fan devreye girerek ortamdaki zehirli gazı dışarı attı. Çok düşük bir bütçeyle oluşturulan Hayat aspiratörünün kurulum kolaylığı da her eve uygulanabilirliği açısından da büyük önem taşıyor. Her yıl soba zehirlenmelerinden dolayı yaşanan can kayıplarının önlenmesi açısından gerekli bir proje olan Hayat Aspiratörü sadece 63 TL'ye mal oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*