Sobalar kışı faciaya dönüştürmesin

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte ısınma ihtiyacını sobalarla gideren vatandaşlar, sobalarını kurmadan önce ve kurduktan sonra almaları gereken önlemler konusunda uyarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Musa Özkulluk, "Sobalar kışı faciaya dönüştürmesin" çağrısında bulunarak, gerek yangınlara gerekse karbon monoksit zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemler bulunduğuna dikkat çekerek "Bacalarda mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Aksi durumda rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar geri teperek zehirlenmelere neden olur" dedi.

Havaların soğumaya başladığını bazı bölgelerde sobaların kurulduğunu bazılarında ise bugün yarın kurulacağını dile getiren İtfaiye Müdürü Musa Özkulluk, "Halkımız öncelikle bacalarını mutlaka temizletmeli. Temizlenmeyen baca, her zaman yangını davet eder. Hava kirliliği yapması ve ısı kaybına neden olması da ayrı bir konudur. Hiç birşey sizin ve ailenizin hayatından önemli değildir. Her kış birçok vatandaşımız karbon-monoksit zehirlenmesinden dolayı ya hastanelik oluyor yada hayatını kaybediyor. Karbonmonoksit gazı renksiz, kokusuz ve tatsız olduğundan dolayı dünyada ''Sessiz Öldürücü'' olarak adlandırılıyor. Gaz zehirlenmelerinde karbonmonoksit gazı zehirlenmesi dünyada ilk sırayı alıyor" diye konuştu.

İnsanların can ve mal güvenliği için ihmal etmemesi gerekli konulardan birinin de soba yangınlarına karşı alınması gerekli önlemlerin olduğunu vurgulayan Özkulluk, katalitik sobaların dikkatli kullanılması gerektiğini ifade ederek, genellikle küçük odalara kurulan katalitik sobaların zehirlenmeye neden olduğunun altını çizdi.

Katalitik sobalar yanarken dışarıya verdiği alev ve ısı nedeniyle içerideki oksijenin azaldığına ya da tamamen yok olduğuna dikkati çeken Özkulluk, ''Bu durumda yanma ortadan kalkar ve soba söner. Birçok katalitik sağlıklı üretilmediği için soba sönmesine rağmen gaz kaçağı devam eder. Bu da zehirlenmeye yol açar'' dedi.

Bacaların TSE standartlarına uygun yapılmasının gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kömür kovalarının sobaların arkasında bulunan çıkış borularının ağızlarının kapatacak şekilde doldurulmaması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious