Sobayı üstten yakmayın

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

'Sobayı üsten yakmak ve sobanın hava-duman kapaklarının kapatılması zehirlenmeleri tetikliyor' .

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dt. Sıtkı Güvenç, kış aylarında ısınma amaçlı olarak kullanılan soba, ısıtıcı ve mangallardan sızan karbon monoksit gazından zehirlenmeler meydana geldiğini belirterek, özellikle kış aylarında bir çok üzücü vaka ile karşılaşıldığını ve halkın daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Tüm uyarılara rağmen her yıl hidrokarbon içeren, kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtların bilinçsizce yakılmasından kaynaklanan zehirlenmelere bağlı ölüm sayısının arttığına dikkat çeken Güvenç, "Isınma amaçlı faaliyetlerden kaynaklanan zehirlenme ve ölümler çoğunlukla fosil yakıtların sobalarda doğru yakılma yönteminin bilinmemesi veya bazı ufak ihmallerden kaynaklanmaktadır. Maalesef ülkemizde bu zehirlenmelerin en başında soba zehirlenmeleri en ön sıralarda gelmektedir. Havalandırması olmayan yerlerde açıkta ateş yakılmaması, soba kullanılırken boru ve baca temizliğine dikkat edilmesi gerekir. En önemli tedbir gece yatarken sobayı açık bırakmamaktır." dedi.

Sobayı üsten yakmak ve sobanın hava-duman kapaklarının kapatılmaması gerektiğini hatırlatan Güvenç "Baca temizliği, gece yanan soba üzerine kömür atmamak, lodoslu havalarda soba yakmamak alınacak önlemler arasındadır. Kömürdeki uçucu maddelerin tam yakılamaması zehirlenmelere yol açabilir. Soba satın alınırken TSE belgeli ve yanma verimi yüksek sobalar tercih edilmelidir. Standart dışı sobalarda kalitesiz yakıt kullanılmamalıdır. Soba odanın içinde en uygun yerine yerleştirilmeli, altına tercihen mermer altlık konmalıdır. Sobanın verimli yakılabilmesi için en fazla 2/3 oranında kömür konulmalıdır. Özellikle rüzgarlı havalarda, sobadaki ateşin sönmesi ve dumanın bacadan çıkamaması sonucunda zehirlenmeler ortaya çıkmaktadır." şeklinde konuştu.

Karbonmonoksit zehirlenmesinde baş ağrısı, bulantı, sersemlik hissi, kulak çınlaması, yorgunluk, düşünmede güçlük çekme, dikkati toplayamama, göğüs ağrısı, çarpıntı, uyuşukluk, deride renk değişikliği ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıktığını kaydeden Güvenç, "Zehirlenme durumunda öncelikle ortam havalandırılmalıdır. Zehirlenen kişi hemen temiz havaya çıkarılmalı, bol oksijen alması sağlanmalıdır. Hastanın bilinci yerinde ise derin ve sık soluk alması istenmelidir. Bu ilk müdahalenin ardından, hastalara mutlaka oksijen tedavisi uygulanmalıdır. Bunun için vakit kaybetmeden acil servis merkezlerine başvurularak, hastanın en yakın sağlık merkezine ulaşması sağlanmalıdır. Kalp-damar hastaları, gebeler, bebekler, kronik akciğer rahatsızlığı bulunanlar ve kansızlık şikayeti olanlar daha kolay zehirlenebilmektedir. Bu nedenle bu kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious