Soda Sanayi'ne 1.5 milyon YTL ceza

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Mersin'in Kazanlı beldesi yakınlarında bulunan Soda Sanayi Fabrikası'na, kaçak olarak hazine arazisini kullandığı gerekçesi ile 1,5 milyon YTL ceza kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soda Sanayi cezayı ödemezse icra takibi başlatılacak. Soda Sanayi Fabrikası Tarsus'un Karadiken Köyü yakınlarında 1998 yılından devletten 30 dönem yer kiralayarak kireç taşı almaya başladı. Fakat daha sonra yapılan tespitlerde Soda'nın 63 dönüm yeri kaçak olarak kullandığı tespit edildi. Bunun üzerine Tarsus Mal Müdürlüğü hazine arazisini kaçak olarak kullandığı için Soda Sanayi'ni mahkemeye verdi.

Yerel mahkeme Soda Sanayi aleyhinde karar vererek Soda Sanayi'ne 2002 yılında 314 bin ytl ceza kesti. Fakat Soda Sanayi bu cezaya itiraz ederek konuyu Yargıtay'a taşıdı.

Davayı inceleyen Yargıtay, Soda Sanayi aleyhinde karar vererek cezanın yasal faizi ile birlikte tahsil edilmesine karar verdi. Cezanın Tarsus Mal Müdürlüğü tarafından Soda Sanayi'ne tebliğ edildiği öğrenilirken, Soda Sanayi Genel Müdürü Ayhan Yılmaz, Karadiken kalker ocağında fazla kullanmadan dolayı mahkemelik olduklarını söyledi.

Ocakta kireç taşı kullanıldığını belirten Yılmaz, "Devlet malzemeyi fazla kullandığımız için mahkemeye verdi. Tebligat geldiği zaman ona göre açıklamamızı yapacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious