Şoföre sigara içme yasağı!

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de araba kullanırken sigara içmek yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her yıl binlerce kişinin trafik kazalarında öldüğü Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, kayıpları azaltmak amacıyla araba kullanırken sigara içilmesi yasaklandı. Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi'nden bugün çıkan kararlara göre direksiyon başında sigara içerken yakalanan kişiler 10 dolar para cezasına çarptırılacak.
Mahkemede ayrıca taksi ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanan şöförlerin 12 yıllık temel eğitimin en az 10 yılını bitirmiş olmaları ve sürekli kimlik kartlarını takmaları şartı getirildi. Şehrin sokaklarında yüksek sesli ve müzik notaları içeren kornaların kullanımı da yasaklandı.Trafikten sorumlu yetkililer şehir içerisinde her yıl en az 8 bin Trafik Kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 2 bin kişinin öldüğünü kaydetti. Yollarında yaklaşık 3 milyon aracın bulunduğu Yeni Delhi'de şerit ihlali yapan araçlar kırmızı ışıkta durmuyor ve genel kurallara uyulmuyor.

Hindistan'daki bu girişim ABD'nin New Jersey eyaletinde ve Almanya'da da daha önce gündeme gelmiş, şöförlerden gelen tepkiler üzerine yürürlüğe girememişti. Uzmanlar araba sürerken sigara içmenin cep telefonu ile konuşmaktan daha tehlikeli olduğunu belirtiyor. Sürekli kül dökme ve dumanı tahliye etme telaşında olan şöförün konsantrasyonu bozuluyor ve dikkatsizliğe yol açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious