Şoförler dikkat!

Şoförler dikkat!.10078
  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kış şartlarında araç kullanmanın zorlaştığına dikkat çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yağışlı havalarda otomobil kullanmanın kuru havalarda otomobil kullanmaktan daha dikkat ve ustalık gerektiğini belirten uzmanlar, "Her yıl iki defa silecek lastiklerini değiştirin. Çünkü lastikler yazın sıcaktan kışın da aşırı soğuklardan sertleşir ve silme yeteneğini kaybeder, silerken de ses yapar. Mutlaka otomobilinizin sileceklerini ya da silecek lastiklerini değiştirin." uyarısında bulunuyor.

Gaz pedalına aniden basmaktan ya da bırakmaktan, sert direksiyon hareketlerinden kaçınılması gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, "Fren pedalına yumuşakça basılmalı. Çekiş tekerleklerinin patinaja düşmesi ya da direksiyonun aniden hafiflemesi zeminin kaygan olduğunun göstergeleridir. Ayrıca önünüzde giden aracın yoldan çıkma eğilimi göstermesi ya da lastiklerinin parıldaması da kaygan zemine işarettir. Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarın. Bir yokuşu tırmanırken motor devrini fazla yükseltmeden vites büyütmek ve yumuşak hızlanma patinajın önüne geçer. Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerkense mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydanılmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basılmalıdır. Aracınızda ABS sistemi bulunsa bile sürücünün kontrolü elinde bulundurması aracın kontrolü elinde bulundurmasından daha iyidir. Otomobilinizin havalandırma sistemini temizletin. Özellikle cam havalandırma kanallarının açık olmasına dikkat edin. Göğüs üzerine halı veya benzeri örtüler sermeyin. eşya koymayın. Cam havalandırma kanalları camınızın buğu yapmasını önlemek içindir. Sıklıkla klimalı otomobillerde bulunan iç dolaşım düğmesini dışarıdan hava alacak şekilde ayarlayın. Bu düğme eğer iç dolaşımda olursa otomobilinizin camı çok fazla buğu yapacaktır." ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious