'Şoförler ölmesin'

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, taksicilerin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla Meclis'te ''Şoförler Ölmesin'' kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bazı CHP milletvekilleri ve Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Ali Ekber Akyol ile birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Mehmet Sevigen, milletvekili ve gazetecilerin yakasına, özerinde 'Şoförler ölmesin' yazılı kokart taktı.

Toplantının başında söz alan Oda Başkanı Ali Ekber Akyol, şoför esnafının, dünyanın en kutsal görevini yaptığını ancak cani ruhlu insanların hedefi olduğunu belirterek, Ankara'da son 10 yılda 32 taksicinin öldürüldüğünü söyledi. Akyol, taksilere uydudan takip sistemini zorunlu hale getirecek bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu, bunun için Meclis'te bir düzenlemeye ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Mehmet Sevigen, taksicilerin can ve mal güvenliğini sağlamak için, projelendirilmiş ve onaylanmış araçlarının, taksicilik faaliyetinde bulunan gerçek kişilere tesliminde 31 Aralık 2008'e kadar KDV ve ÖTV'den muaf olması yönünde bir kanun teklifi verdiklerini söyledi. Taksicilerin zor şartlar altında çalıştığını, İstanbul'da 100'e yakın, Ankara'da 32, İzmir'de 22 taksicinin öldürüldüğünü dile getiren Sevigen, taksicilerin eş ve çocuklarının, ''Babam, eşim akşam eve dönecek mi?'' kaygısı taşıdığını belirtti.

Taksicilerin cam ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda hükümetin tedbir almaması durumunda taksici esnafının bir geceliğine kontak kapatma eylemine gideceğini açıklayan Mehmet Sevigen, ''Taksicilerin bir gece iş bırakması, fabrikada iş bırakmaya, kepenk kapatmaya benzemez. Otogarlarda, tren istasyonlarında, hastanelerde hayat felç olur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious