Soğuk algınlığının ilacı yok!

Soğuk algınlığının ilacı yok!.12103
  • Giriş : 14.10.2008 / 22:04:00

Soğuk algınlığının ilacı olmadığını söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotik kullanmak da gereksiz, hatta zararlı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çünkü virüslere antibiyotiklerin hiçbir etkisi yok. Antibiyotikler, sadece orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi komplikasyonlar için doktor önerisiyle kullanılmalıdır." diye konuştu.

Prof. Dr. Küçükusta, özellikle C vitamininin soğuk algınlığını önlediğine yaygın şekilde inanıldığını belirterek, "Hatta buna doktorlar da dahildir. C vitamininin sağlıklı yaşam için gerekli olduğu, antioksidan özelliği bulunduğu elbette doğrudur; ama bunun ne nezleyi ne gribi önleyebileceğine dair kesin bir kanıt da vardır." dedi. Her vitaminin fazlasının zararlı olacağına işaret eden Prof. Dr. Küçükusta, "Gerçek vitamin eksikliği tabloları dışında, vitaminler ilaç olarak değil doğal olarak, yani meyve, sebze, süt, yoğurt gibi besinlerle alınmalıdır." ifadelerini kullandı. Küçükusta anne-babalara, "Yok çocuğun burnu aktı, yok birkaç kere öksürdü, yok boğazı ağrıyor, yok biraz ateşi var diye hemen ilaçlara sarılmayın. Bu hastalıkların tedavi edilse de edilmese de bir haftada geçtiğini de asla unutmayın." uyarısında bulundu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına karşı uyararak "Bunların tavsiye edilen dozlar aşılmadığında emniyetli oldukları ileri sürülmekle beraber, sık veya yüksek dozlarda kullanıldıklarında yan etki ve ölüm ihtimali de o nispette yüksek oluyor." dedi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) geçtiğimiz aylarda yayınladığı raporu hatırlatan Prof. Dr. Küçükusta, "Yayınlanan rapor ile 6 yaşından küçük çocuklara 'öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yasaklanması' tavsiye edildi." ifadelerini kullandı.

Soğuk algınlığında istirahat önemli

Soğuk algınlığı tedavisi için ilacı unutun.

Mümkünse en azından bir iki gün istirahat edin.

Bol sıcak sıvı için. Ihlamur, adaçayı, nane, limon çayları bunun için idealdir.

Mandalina, portakal, havuç, greyfurt gibi meyveleri ve her türlü sebzeyi bolca yiyin.

Havuçlu, patatesli, kerevizli, soğanlı, maydanozlu tavuk sulu çorbalar soğuk algınlığına karşı birebirdir.

Odanız nemli olsun. Radyatörlere su kapları koyun.

Burun tıkanıklığının en iyi ve en zararsız tedavisinin burna serum fizyolojik isimli sıvının damlatılması ve ortamın nemlendirilmesi olduğunu unutmayın.

Yüksek ateşiniz varsa, doktorunuza danışarak ateş düşürücü ilaç alın.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*