Soğuk hava değil 'mikrop' hasta ediyor

  • Giriş : 28.09.2007 / 13:49:00

Özellikle mevsim geçişlerinde kendini gösteren solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara karşı temizliğe dikkat etmek gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Havaların soğumaya başlamasına bağlı olarak kapalı mekanların yeterince havalandırılmaması, çocukların okul ve kreşlerin açılmasıyla bir arada uzun süre vakit geçiriyor olmaları ve temizlik koşullarına dikkat edilmemesi gibi nedenler, ortamdaki mikrobun hızla yayılmasına olanak tanıyor" dedi.

Ceyhan, bu dönemlerde grip, nezle, sinüzit, zatürre, kas tutulmaları,orta kulak, bademcik ve ses teli iltihabı gibi çeşitli solunum yolu enfeksiyonları görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Ceyhan, "Soğuk havanın sağlık üzerine olumsuz etkisi sıcaktan daha az. Bu nedenle soğuktan değil sıcak havadan korkun" dedi.

Ceyhan, soğuk havada, mukozanın soğuması nedeniyle genellikle burunakıntısı ve kas tutulması görüldüğü anlatarak, genellikle soğuk havanın mikropların üremesi için uygun olmadığını, yaz aylarında ise bu riskin daha fazla olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Ceyhan, özellikle sonbahar ve kış mevsiminde görülen grip, nezle, zatürre gibi rahatsızlıkların insanların kapalı mekanlarda uzun süre birarada kalmaları nedeniyle yayıldığını söyledi.

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle çocuklarda solunum yolu hastalıklarının sıklıkla görülmeye başlanacağını belirten Ceyhan, "Mekandaki havanın soğumaması için, gün içerisinde yeterli havalandırılmıyor ve içerdeki hava daha çok solunmak zorunda kalınıyor. Okul, kreş gibi ortamlarda, çocuklardan birinde bulunan mikrop, kısa zamanda bir çok çocuk tarafından solunarak alınıyor. Hatta çocuk tam iyileşmeden tekrar hastalanabiliyor" dedi.

Ceyhan, toplu taşıma araçlarının da hastalıkların yayılması açısından risk faktörü olduğunu belirterek, sınıfların, ev içerisindeki odaların, otobüs, minibüs gibi toplu taşım araçlarının mutlaka gün içerisinde birkaç defa havalandırılması gerektiğini kaydetti.

Orta kulak iltihabı

Özellikle çocuk ve bebeklerde sıklıkla görülen orta kulak iltihabına soğuk havanın neden olduğu yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu anlatan Ceyhan, "Solunum yoluyla genellikle kapalı ve temiz olmayan havanın bulunduğu mekanlardan alınan mikrop vücuda yerleşir. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda, o bakteri kana geçer ve kan yoluyla orta kulağa da gider" dedi.

Mikroorganizmaların, kalabalık ortamlarda daha kolay yayılabildiğini hatırlatan Ceyhan, "Mikrop taşıyan bir kişinin öksürerek, mikrobu taşıdığı yere, bir başkası tarafından el temasının olması ile mikrop doğrudan alınmış olur. Bu nedenle eller sık sık yıkanmalı. En az 10 saniye akan suyun altında bol sabunla ve parmak ile tırnak aralarının ovularak yıkanması yeterli" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, özellikle çocukların okula ve kreşe gitmeden önce ellerinin iyice yıkanması gerektiğini belirterek, "Dönüşte de yine eller iyice yıkanmalı, kullandığı eşyalar temizlenmeli. Çocuklara, hem evde hem okulda mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı. Çocuklar, kirli ortamlara dokundukları zaman hiç beklemeden el temizliğinin yapılması gerektiği konusunda uyarılmalı" diye konuştu.

İdeal oda sıcaklığı 22 derece

Ceyhan, grip aşısının düzenli olarak her yıl yaptırılmasını önerdiklerini belirterek, "Gripten korunmak için 6 ayın üzerindeki herkese grip aşısı yapılmalı" dedi.
Ceyhan, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat almış tüm grip aşılarının içerikleri aynı olduğu için kullanılabileceğini vurgulayarak, aşıların tüm eczanelerde rahatlıkla bulunabileceğini söyledi.

Mehmet Ceyhan, ideal oda sıcaklığının 22 derece olduğunu belirterek,"Havaların soğumasıyla birlikte gereğinden fazla kalın giysiler giydirilmesi, vücut ısısının yükselmesine bağlı sağlık problemlerine yol açabilir" dedi.

Terin, kişinin üstünde kurumasının özellikle üşütme ve cilthastalıklarına neden olabileceği uyarısında bulunan Ceyhan, terli giysilerle oturulmaması gerektiğini kaydetti.

Ceyhan, soğuk hava ile birlikte ortamda azalan nem miktarının artırmakiçin bilinçsizce buhar makinesi kullanılmamasını da önererek, "Buhar makinesinin kullanması mutlaka doktor tarafından önerilmeli. Çünkü nemli hava, mikropların üremesine ve mantar oluşumuna ortam hazırlıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious