Soğuk hava etkisini göstermeye başladı

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Tüm yurdu bir hafta süreyle etkisi altına alacak olan soğuk hava bu sabah saatlerinde Adana'da etkisini göstermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

30 dakika boyunca sağanak halinde yağan yağmur Adanalıları hazırlıksız yakaladı. Sabah işe hazırlıksız gidenler zaman zaman doluya dönüşen şiddetli yağışlarda ıslanmaktan kurtulamadı.

Şehrin merkezi ve trafiğin yoğun olduğu Küçük Saat civarında vatandaşlar yağmurda ıslanmamak için sığınacak yer aradı, kimisi başına poşet geçirdi.

Caddelerde biriken ve araçların geçişiyle üzerlerine sıçrayan sudan korunmak isteyenler de yoğun gayret gösterdi.

Bu arada Adana Emniyet Müdürlüğü haber merkezinden yapılan telsiz anonslarından ise trafik görevlilerin araç sürücülerini uyararak vatandaşların ıslanmaması için seyirlerin yavaş olmasını istedi.

Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış metrekareye 33 kilogram yağmur bıraktı.

Önümüzdeki ilk 3 gün Doğu Akdeniz Bölgesi'nin yağmurlu olacağını bildiren yetkililer, "Sağanak yağmur yerini yer yer gök gürültüsüne bırakacak. Gündüz sıcaklıklarının 16-17 derece olacağı hava sıcaklıklarında gece bu rakam 5-6 dereceye kadar düşecek." dedi.

Öte yandan hava sıcaklığı bugün Marmara ve Karadeniz, yarından itibaren ise tüm yurtta hissedilir derecede azalacak.

Sıcaklıklar geçen haftaya göre İstanbul'da 8, Ankara'da 14, İzmir'de 12, Antalya'da 7, Adana ve Trabzon'da 8 derece düşecek. Perşembeye kadar en düşük gündüz sıcaklıkları İstanbul'da 7, Ankara'da 3, İzmir'de 11, Antalya'da 16, Adana'da 17, Trabzon'da 6, Diyarbakır'da 9, Erzurum'da 2 derece olacak.

Meteorolojinin hava tahminlerine göre bugün Marmara, Doğu Akdeniz, Karadeniz'in kıyısı ve Güneydoğu Anadolu yağmurlu, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu kar yağışı altında kalması beklenirken, yarın bütün Türkiye'nin yüksek kesimleri kar yağışı altında kalması bekleniyor.

Buna göre Marmara'da kar ve karla karışık yağmur, Karadeniz ve Akdeniz'in iç kesimleri, İç Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu kar yağışı alıyor, Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ise yağmurlu olacak. Perşembe günü ise Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu kar yağışlı bir gün geçirecek.

Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de hava açık olması beklenirken, cuma günü de kar yağışı Karadeniz ve Doğu Anadolu'da sürmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious