Soğuk hava hafta ortasına kadar etkisini sürdürecek

Soğuk hava hafta ortasına kadar etkisini sürdürecek.13872
  • Giriş : 17.02.2008 / 10:45:00

Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava yurt genelinde etkili oluyor. Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor.

Bu sabah yapılan ölçümlerde, bazı şehir merkezlerinde kar kalınlıkları şöyle belirlendi:

''Hakkari 70 santimetre, Ağrı 52 santimetre, Muş 48 santimetre, Kars 46 santimetre, Tunceli ve Bingöl 43 santimetre, Zonguldak 36 santimetre, İnebolu 35 santimetre, Yozgat 33 santimetre, Erzincan 26 santimetre , Sakarya 25 santimetre, Gümüşhane 24 santimetre, Erzurum ve Tokat 22 santimetre, Balıkesir 20 santimetre, Konya ve Sivas 17 santimetre, İstanbul, Denizli ve Çankırı 15 santimetre, Düzce ve Kastamonu 12 santimetre, Nevşehir ve Kütahya 11 santimetre, Isparta ve Kırıkkale 10 santimetre, Bolu 9 santimetre, Afyonkarahisar ve Kayseri 8 santimetre, Kahramanmaraş 6 santimetre, Ankara/Keçiören 5 santimetre, Etimesgut 7 santimetre, Esenboğa 10 santimetre.''

Son meteorolojik analiz ve tahminlere göre, soğuk hava hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümünde etkisini sürdürecek. Soğuk hava ve kar yağışlarına bağlı olarak yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek.

-ANKARA, İstanbul, İZMİR-

Yarın, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz dışında kalan tüm bölgeler yağışlı geçecek. Yağışlar, Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek. Kar yağışı yurdun iç ve doğu kesimlerinde etkili olacak. Rüzgar, kuzey ve iç kesimlerde kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli olarak esecek.

19 Şubat Salı günü, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli ve Sakarya çevreleri kar yağışlı geçecek.

20 Şubat Çarşamba günü, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusu kar yağışlı diğer kesimler parçalı bulutlu geçecek. Yurdun batı kesimlerinde sabah saatlerinde sis görülecek.

İstanbul yarın, çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı bir gün yaşayacak. Gece ve sabah saatlerinde il genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. Sıcaklıklar en az -3 en çok 1 derece olacak.

Ankara yarın, parçalı çok bulutlu aralıklı kar yağışlı bir gün geçirecek. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek. Sıcaklıklar en az -7, en çok -3 derece olması bekleniyor.

İzmir'de hava yarın, parçalı bulutlu olacak. Sıcaklıkların en az 0 derece, en çok 5 derece olacağı tahmin ediliyor.

Soğuk hava ve kar yağışına bağlı olarak yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek kuvvetli buzlanma ve don olayı ile doğu kesimlerde büyük risk oluşturacak çığ tehlikesine karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious