Soğuk havada yüz felcine dikkat!

Soğuk havada yüz felcine dikkat!.55884
  • Giriş : 07.01.2008 / 19:57:00
  • Güncelleme : 07.01.2008 / 16:59:06

Yüz felcinden korunmak için, soğuk havaya çıkmadan önce atkı, bere gibi yüz ve baş bölgesini koruyucu giysiler kullanılmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soğuk havalarda atkı, bere, kar maskesi gibi yüz ve baş bölgesini koruyucu giysiler unutulmamalı. Araba kullananların da camlarını açmaması yüz felcinden korunmada önemli.

Dondurucu soğuklar yüz felci riskini de beraberinde getiriyor. Uzmanlar atkı bere gibi giysiler olmadan vatandaşların kesinlikle dışarı çıkmaması gerektiğini söylerken ani ısı değişikliklerinden de kaçınılmasını vurguluyor.

Yüz felci hakkında bilgi veren Medical Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Yaşar, "Yüz kasları beyinden 7. sinir tarafından idare edilir. Bu sinir fonksiyonlarını yapamazsa yüz kaslarında felç görülür. Yüz felcinin sebebi yüz sinirinin çeşitli nedenlerden dolayı tahriş olmasıdır. Hastalığın oluşmasında büyük oranda virüsler etkili olmaktadır, fakat 1/3 ünün sebebi bilinememektedir. Beyin uru, kaza sonucu kafatasında zedelenme, zona hastalığı veya borrelioz hastalığı (borrelioz virüsü taşıyan kenelerin ısırması ile insana geçen hastalık) yüz felcine sebep olur. Ayrıca diyabet (şeker hastalığı ), yüksek tansiyon ve beyin kanaması da yüz felcine sebep olabilir" diye konuştu.

Ayrıca yüz felcinin kişiden kişiye çok farklı bir şekilde kendini gösterdiğini belirterek bazen çok hafif görüldüğünü ve kişi ancak gülünce yüz felcinin anlaşıldığını söyleyen Yaşar, bazen de ağzın bir kenarının sarktığı ve kişinin sürekli ağzından salyalar aktığını veya göz kapaklarının kapanamadığın belirtti.

"Soğuk havaya çıkmadan önce atkı, bere, kar maskesi gibi yüz ve baş bölgesini koruyucu giysiler unutulmamalı, araba kullananlarında camlarını açmaması yüz felcinden korunmada önemli" diyen Uz. Dr. Ebru Yaşar, banyo sonrası saçlar tam kurutulmadan dışarı çıkılmaması ve rüzgâra karşı durulmaması gerektiğini kaydetti.

Yaşar, erkeklerin de tıraş olduktan sonra en az 15 dakika soğuk havayla temas etmemeleri gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious