Soğuk havada yüz felcine dikkat

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Yüz felcinin, beyinle omurilik arasından çıkan yüz sinirinin bir basıya uğraması ya da yüzün soğuk alması, soğuk havanın yüzle uzun süre temas etmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Sevim, en sık görülen yüz felcinin nedeni pek bilinmeyen ve rüzgarla ortaya çıkan 'Bell paralizisi' olduğunu söyledi.

Yüz felcinin, beyinle omurilik arasından çıkan yüz sinirinin bir basıya uğraması ya da yüzün soğuk alması, soğuk havanın yüzle uzun süre temas etmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirten Sevim, ''yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulguları arasında yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması bulunuyor. Yüz felci ile göz tam kapanmıyor, ağız tam çekilemiyor ve salya akmaya başlıyor. Yüzde hissizlik oluşuyor'' dedi.

"Yüzü kuru tutmak önemli"

Sevim, yüz felcine karşı en etken yolun korunmaktan geçtiğini anlattı:

''Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle özellikle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor. Ama yüz, biraz ıslanmışsa, terlemişse ya da yağmur yemişse risk artıyor. Bu durumlarda ya yüzü kuru tutmak ya da yüzü açık bırakmamak gerekiyor.

Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgara maruz kalması ile görülüyor. Dışarda çalışanlar özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgara maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya kask takması, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz.''

Uçuk virüsüne dikkat

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda uçuk virüsünün (Herpes simpleks) yüz felcinde önemli bir etken olarak ortaya çıktığının belirlendiğini vurgulayan Sevim, ''yüz felci olanların, beyin çevresinde dolanan, beyin omurilik sıvılarında yapılan incelemelerde, yarısına yakınında bu virüsün bulunduğuna dair belirtiler bulunmuş'' dedi.

Tedavide ilk 10 günün önemine değinen Sevim, 10 günden sonra tedaviye başlamanın fazla etkili olmadığını belirtti:

''Bell paralizisi denilen normal yüz felçleri kendi haline bırakılırsa çoğu düzeliyor. İlaç kullanıldığında bu oran daha hızlı ve etkili oluyor. Tedavi sürecinde EMG tetkiki yapılıyor. Sağlam ve sağlam olmayan karşılıklı iki tarafa bakılarak felcin düzelip, düzelmeyeceğini, ne kadar süreceğini, iyi veya kötü olacağını bir ölçüde tahmin edebiliyoruz.

Ayrıca, üç hafta sonunda iğne ile bir tetkik yapmak gerekiyor. Bunlar bize, dolayısıyla hastaya fikir verme ve uyarma açısından önem kazanıyor.''


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious