Soğuk havalarda yüz felci riski!

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Opr. Dr. Koray Bingöl, yüz felci riskine karşı özellikle erkekleri, soğuk kış günlerinde tıraş olduktan hemen sonra bulundukları ortamdan çıkmamaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte vatandaşları yüz felcine karşı uyaran Erzincan Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Koray Bingöl, soğuk havalarda yüz felci riskinin arttığını ve vatandaşların yüzlerini korumaları gerektiğini açıkladı. Yüz felcinin, yüzdeki adaleleri çalıştıran sinirlerin geçici ya da kalıcı olarak hasarlanmasıyla ortaya çıktığını kaydeden Başhekim Opr. Dr. Koray Bingöl, bilhassa soğuk kış günlerinde bu konuda daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Soğuk ve rüzgarın yüz felcini tetiklediğine dikkat çeken Opr. Dr. Bingöl, bu tür havalarda dışarı çıkılırken atkı, kaşkol veya şapkayla yüz ve başın korunmasının önemine işaret etti.

Seyir halindeyken otomobil camlarının açılmasının da oluşacak rüzgar nedeniyle yüz felcine yol açabileceğini belirten Başhekim Opr. Dr. Bingöl, erkekleri tıraş olduktan hemen sonra soğuk ortamlara çıkmamaları konusunda uyardı. Tıraş olduktan sonra yüzün ılık suyla yıkanmasını ve en az 15 dakika bulunulan ortamdan çıkılmamasını tavsiye eden Bingöl, yüz felcinde erken tedavinin önemini vurgulayarak, yüz felci geçiren hastaların erkenden hastaneye başvurmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious