Soğuk savaş geri mi dönüyor?

Soğuk savaş geri mi dönüyor?.9724
  • Giriş : 22.07.2008 / 10:56:00

Amerikalar Ruslar'ın yanı başına füze dikmek istiyor. Ruslar misilleme olarak ABD'nin yumuşak karnını seçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus İzvestiya gazetesi, Rus savaş uçaklarının yeniden Küba'ya yerleştirilebileceği iddiasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığından adı açıklanmayan bir yetkili, İzvestiya'ya yaptığı açıklamada, ''Onlar (ABD) Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne radar sistemleri kurmaya devam etsinler, bizim stratejik uçaklarımız artık Küba'dalar'' dedi.

Haberde, İzvestiya'nın bu açıklama üzerine konuyla ilgili bir araştırma yaptığı belirtilerek, şu görüşlere yer verildi: ''Beyaz Kuğu adı verilen Tu-160 ve 'Ayı' adı verilen Tu-95MS tipi uzun menzilli stratejik bombardıman uçakları teknik özelliklerine göre Küba'ya kadar uçabilirler. Ancak bunun için teknik özelliklerin yanı sıra, siyasi kararın da olması gerekiyor. Savunma Bakanlığı yetkilisinin sözlerine göre, Rus uçaklarının Küba'ya gönderilmesiyle ilgili söylentiler uzun süredir gündemde ve bu söylentilerin gerçek olmadığını söylemek yanlış olur.''

Küba'daki son Rus askeri üssünün Ekim 2001'de kapatıldığı belirtilen haberde, dönemin Rus Genelkurmay Başkanı Anatoliy Kvaşnin, Küba'daki üssün Rusya'ya yıllık maliyetinin o dönemde yaklaşık 200 milyon dolar civarında olduğunu kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı Dış İlişkilerden Sorumlu Bölümünün eski başkanı General Leonid İvaşov da gazeteye yaptığı açıklamada, ''Kübalılar, hala Rus uçaklarının gelmesini bekliyorlar. Bizim kendi güvenlik stratejimizi oluşturmamız gerekiyor. Böyle bir stratejimiz olmadığından yabancıların stratejik oyunlarını oynamaktayız. Yurt dışında stratejik üsler kurmamız gerekiyor. Yurt dışında kuracağımız üsler, güvenlik sistemimizi daha etkili ve güçlü yapacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*