'Soğuk savaş mentalitesi taşıyor'

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Çin, askeri gücü konusunda bir rapor yayınlayan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'u eleştirerek, "soğuk savaş mentalitesi" göstermekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Açıklamada, "Pentagon raporu soğuk savaş mentalitesine sahip, kasten Çin'in askeri gücünü ve harcamalarını abartıyor, Çin tehdidi teorisini yaymaya devam ediyor, uluslararası ilişkileri tehlikeye atıyor ve küstahca Çin'in iç işlerine karışıyor" denildi. Çin'in büyük bir memnuniyetsizlik duyduğu kaydedilen açıklamada rapora şiddetle karşı çıkıldığı ifade edilirken, Pentagon raporunda yer alan "Çin'in askeri yenilenmesi Asya-Pasifik bölgesindeki güç dengesini değiştirdi" iddiası eleştirildi.

Pentagon raporu ayrıca Çin'in Tayvan'a karşı askeri gücüne 100 adet kısa menzilli füze ilave ettiği ve güç dengesini değiştirdiğini iddia etmişti.

Çin bu iddiayı da reddederken bağımsız bir Tavyan'a izin verilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, ABD yönetiminden Tayvan'a silah satışını durdurması ve Tayvan'daki bağımsızlık yanlılarına "yanlış sinyaller" göndermemesi istendi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon son birkaç yıldır Çin ordusunun yenilenmesi ve kapasitesini artırmasına dikkat çeken raporlar yayınlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious