Soğuklar çiçekçileri de etkiledi

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Soğuk havalar nedeniyle çok sayıda çiçek yandı. Yanan çiçekler çöpe atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya ilk defa bu kadar soğuk hava ile karşılaştı. Sibirya soğukları olarak tabir eden hava haftalardır Türkiye'yi de etkisi altına aldı. Soğuklar nedeniyle hayat olumsuz yönde etkilendi. Uzun süren karlı yağışlar yerini dondurucu soğuklara bıraktı. Soğuklar nedeniyle gaz krizinin yaşandığı Kocaeli'de çiçekçi ve peyzajcılar da nasibini aldı.

Dışarı yetiştirilen çiçekler yanarken, seralarda bulunanların ısıtılması için büyük çaba gösteriliyor. Maşukiye beldesinde bulunan çiçekçi ve peyzajcılar ilk defa bu kadar soğuk ile karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. Yener Peyzaj'ın sahibi Sönmez Yener, soğuklardan dolayı büyük oranda zara uğradığını söyledi.

Özellikle fidan kamelyaların soğuktan etkilendiğini belirten Yener, soğuk nedeniyle kamelyaların çiçek açmadığını ve bu yüzden fidanların elinde kaldığını iletti.

Yener şöyle konuştu; "Biz fidanları dışarıda yetiştiriyoruz. Daha önceki yıllarda kış aylarında hiç sorun yaşamadık. Bu yıl çok kar yağdı ve soğuk etkili oldu. Fidanlarda bundan etkilendi. Bir çok fidanımız karda ve soğukta yanarak elimizde kaldı."

32 yıldır seralarda çiçek üreten Ömer Aydoğan ise seraları ısıtmakta güçlük çekiyor. Kar yağışı sırasında seralar üzerinde biriken karın naylonlara zarar verdiğini belirten Aydoğan, yağışlardan sonra başlayan dondurucu soğuklarda ise seraları ısıtmakta güçlük çektiklerini söyledi. Aydoğan, geçen yıllara göre ilk defa bu kadar çiçekleri ısıtmak için masraf yaptıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious