Soğuklar yurt genelinde geri dönüyor

  • Giriş : 06.02.2006 / 00:00:00

Türkiye orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balkanlardan gelen yağışlı hava Trakya bölgesinde etkili olmaya başladı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu akşam Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege’de yıldız ve poyrazdan esmesi beklenen fırtınamsı rüzgarın (50-60 kilometre/saat), bu gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli fırtına (80-90 kilometre/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Salı günü Batı Karadeniz ve Marmara’da fırtınamsı rüzgar (50-60 kilometre/saat), Ege’de ise fırtına (70-80 kilometre/saat) şeklinde esecek. Denizlerde kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturacağı olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor.

İstanbul’da bugün akşam saatlerinde etkisini artıracak kar yağışı, yarın akşam saatlerine kadar etkili olacak. Yağışlı havanın etkisine girecek olan Marmara Bölgesi’nde önce yağmur şeklinde başlayacak olan yağışlar, Trakya’da akşam saatlerinde etkili kar yağışına dönüşecek ve Edirne, Kırklareli ile Tekirdağ’da bu gece ve yarın kar yağışları hayatı olumsuz yönde etkileyecek. Marmara Bölgesi’nde bugün kuvvetli olarak esecek poyraz, bugün ve salı günü etkisini artırarak fırtına şekline dönüşecek.

İstanbul’da etkili olacak kar sebebiyle valilik bir dizi önlem alarak, vatandaşları uyardı. İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan meteorolojik uyarı raporuna göre, 6 ve 7 Şubat’ta şehirde kar yağışının etkili olmasının beklendiği bildirildi. Yağışın günlük yaşam üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin ilgili kurum ve kuruluşların alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar konusunda uyarıldığı belirtilen açıklamada, İl Afet Yönetim Merkezi’nin, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla Bugünden itibaren, olumsuz havanın kenti terk edeceği ana kadar il genelinde gerekli koordinasyonu ve tedbirlerin uygulanmasını sağlayacağı vurgulandı. Bu arada kar yağışı sebebiyle Van, Hakkari ve Ağrı’da 917 köy yolu ulaşıma kapandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious