Soğukta araç kullanmak çok riskli

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Soğuk havalarda trafiğe çıkmak kaza riskini 6 kat daha artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Balkanlı, havaların soğumasıyla birlikte araç sürücülerinin daha da dikkatli olmalarını belirterek; "Vatandaşlarımız çok zorda kalmadıkça arabalaranı çıkarmasın. Arabalarında zincir, halat ve takoz bulundurmaları, arabaların kışlık bakımlarını yaptırmış olmaları gerekmektedir. Özellikle donmaya karşı antifiriz, cam suyu ve lastik ayarları gibi hususlara dikkat edilmeli" dedi.

'Sibirya Soğukları' diye adlandırılan soğuk hava akımının Türkiye'yi etkisi altına almasıyla sürücülerin hızlarını bu dönemde yol ve hava şartlarına göre ayarlamaları gerektiğini anlatan Balkanlı, soğuk ve yağışlı havalarda sürücülerin öngörülen takip mesafelerini daha da artırmaları nı, donmuş yolda araçların durmakta zorluk çektiğini söyledi.

Balkanlı sürücülere şu tavsiyelerde bulundu; "Yağışlı ve karlı havalarda durma mesafesi artacaktır, dolayısıyla sürücülerimizin takip mesafelerini ona göre ayarlamaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın kesinlikle aceleci olmamalarını, trafikte birbirine saygılı olmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle şehirlerası yola çıkacak sürücülerimiz yanlarında muhakkak yeteri kadar yiyecek, su ve battaniye alsınlar, yakıt depolarının dolu olarak yola çıksın."

'Yolun durumunu öğrenmeden mümkünse yola çıkmamaları gerekiyor.' diyen Balkanlı sözlerini şöyle sürdürdü; "Kış mevsimlerinde otomobil kullanmak; kaygan yollar, kötü hava koşulları, düşük görüş mesafesi, motor çalıştırma sorunları ile buz tutmuş kilit ve camlar demektir. Bu dönemde kaza riski, yaz mevsiminde olduğundan altı kat daha yüksektir. Aracınızı tüm bu olumsuz koşullardan korumak için özenli bir kontrolden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Kış mevsiminde otomobil aküsünün performansı yaz aylarına kıyasla daha güçlü olmak zorundadır. Akünüzün gücünü korumak için; radyo, far ve klima cihazı gibi elektronik araç bileşenlerini ancak motoru çalıştırdıktan sonra açmanızı tavsiye ediyoruz. Akünüz zayıfsa, kış başlamadan önce zamanında değiştirmelisiniz. Soğuk kış günlerinde kötü sürprizlerle karşılaşmamak için, ayrıca volan kayışınızı kontrol ettiriniz. Volan kayışınız fazla gevşekse, kaymaya başlar ve sonuçta akünüz tekrar şarj olmaz. Kir, nem ve korozyon aküyü deşarj eden kaçak akımlara yol açar. Bu nedenle akünüzün ve akü kutup başlarının temiz ve kuru olduğundan emin olun."

Kötü hava şartlarında bile iyi gören ve görülen bir sürücünün, trafikte güvenli şekilde yol alacağını dile getiren Trafik Denetleme Müdürü Balkanlı, "Bu sebeple yağmur, sis ya da kar şartlarında bile görüşünüzün açık olmasını sağlayınız. Tavsiyemiz; kendi güvenliğiniz ve trafik güvenliği için farlarınızı sıklıkla temizleyinizdir. Kirlenmiş farların ışık kuvvetini yüzde 80'e varan oranlarda azaltabileceğini unutmayınız. Çamur ve buz çözücü tuzdan oluşan kalın tabakaları bile cam yıkama sistemiyle temizleyebilmek için, yalnızca temizleme etkili antifrizli silecek suyu kullanmakla yetinmeyip, güçlü bir silecek kullanmanızı da tavsiye ederiz. Asfalt üzerindeki yağmur, kir, kar ve ıslak buz, aracınızın savrulmasına yol açabilir. Kış aylarında güvenle yol alabilmeniz için, aracınız kalkışlardaki, frenlemelerdeki ve virajlardaki kuvvetleri etkili bir şekilde yola aktarmak zorundadır. Frenleri zamanında kontrol ettiriniz ve zorlaşan şartlara karşı derin profilli lastikler kullanınız. İdeal yol tutuşu için profil, gerek yaz gerekse kış lastiklerinde, tabanın her yerinde en az 4 mm olmalıdır. Kış lastiklerinin malzemesi yaz lastiklerinden daha yumuşaktır ve düşük sıcaklıklarda çok daha iyi yol tutuşu sağlar. Kış aylarında bu tür lastikler kullanmanızı tavsiye ederiz." şeklinde konuştu.

Öte yandan, sürücülerin özellikle şehrin yüksek rkesimlerinde gelişi güzel park yapmamalarına dikkat çeken Balkanlı, karlı havalarda belediye ekiplerinin düzensiz araç parkları yüzünden tuzlama çalışmalarının yapamadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious