Soğuktan değil sobadan korkun

Soğuktan değil sobadan korkun.19583
  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

'Bu sıcaklık fazla değil mi?' endişesi taşırken, nihayet havalar mevsim normalline döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkenin dört bir tarafında aralıklarla yağan kar, yağmur ve soğuk havalar, bir taraftan kuraklık korkusunu hafifletse de, diğer taraftan kış aylarının en büyük tehlikesi soba zehirlenmeleri can almaya devam ediyor.

Oysa, sobalardan kaynaklanan ölümlerin bazı basit önlemlerle önüne geçmek mümkün! Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, soba zehirlenmeleri hakkında merak edilen soruları cevapladı: n Sobalara bağlı ölümler neden uykuda olur?

Halk arasında sobadan ölüm olarak bilinen olay aslında bir karbonmonoksit zehirlenmesidir. Karbonmonoksit zehirlenmesi, kömür ve odun sobaları, şofben, kombi, borusuz soba, ocak, fırın, mangal gibi ısınma sistemlerinde sıvı veya katı yakıtların tam olarak yanmaması sonucu ortaya çıkar. Bu durum özellikle uyku sırasında öldürücüdür, çünkü bu gaz renksiz, kokusuz olduğu gibi akciğerlerden kolayca emilir. Uyuyan bir insanın bu gazı soluduğunun farkına varması imkânsızdır. n Tedavisi hakkında bilgi verir misiniz? Tedavi, hastanın durumuna ve karboksihemoglobin miktarına göre düzenlenir. Hafif ve orta derecedeki zehirlenmelerde, maske ile yüksek akımda yüzde 100 oksijen verilir. Özellikle yaşlı hastaların kalp, akciğer ve beyin fonksiyonları açısından yakından takipleri gerekir. Ağır zehirlenme belirtileri gösterenlerin özel odalarda hiperbarik oksijen uygulanır.

DUDAKLAR KIZARIYOR

Zehirlenme uyanık bir insanda baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, bulantı, kusma, konsantrasyon güçlüğü, nefes darlığı, çarpıntı, karın ağrısı, kas krampları, epilepsi (sara) nöbetleri, şuur bozukluklarından komaya kadar giden belirtilerle kendini gösterir. Uyuyan bir insan bunların hiçbirinin farkına varamaz ve ölüme kadar ilerleyen derin bir komaya girer. Karbonmonoksit zehirlenmesinin tipik bulgusu, dudakların kiraz kırmızısı bir renk almasıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious