Soğutma yöntemiyle kalp tedavisi yapıldı

Soğutma yöntemiyle kalp tedavisi yapıldı.12409
  • Giriş : 18.03.2008 / 17:02:00

Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi, ritim bozukluğu yaşayan Volkan Ülker isimli hastanın kalbini, eksi 70 derecede dondurarak tedavi etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yöntemin Eskişehir'de bir ilk olduğu bildirildi.

Özel Eskişehir Sakarya Hastanesi Kalp Ritim Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Barbaros Dokumacı, ameliyatı teknisyen Adem Yenice ve ekibi tarafından gereçkelştirdiklerini söyledi.

Kalpteki ritim bozukluklarının tedavisinin ısıtma yöntemi ile uzun süredir yapıldığını belirten Doç. Dr. Dokumacı, bu işlem sonucunda tam blok oluşmasına bağlı olarak hastaların yüzde 1 ile yüzde 4'ünde devamlı kalp pili kullanımına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Dondurma yönteminde ise çarpıntı odağının kasıktan girilen özel bir katater ile eksi 30 dereceye kadar soğutulduğunu, ancak tam blok oluşmaması halinde ise dondurma işleminin eksi 70 dereceye kadar yükseltildiğini ifade eden Dokumacı, "Çocukluğundan itibaren çarpıntı şikayetleri olan Volkan Üülker isimli hastamızda soğutma denilen yöntemle tedavi edildi. Hasta işlem sonrası sağlığına kavuşarak bir gün sonra taburcu edildi. Bu yöntem Eskişehir de ilk olarak kullanıldı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious