Şöhret ruh hastası yapıyor

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

Öfkesine hakim olamayan insanlar çevresiyle sürekli sorun yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gurur, öfke, şehvet ve şöhretin insanda ruh sağlığının bozulmasına sebep olduğunu söyleyen Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Çocuk ve Genç Psikiyatristi Uzman doktor İsmail Yavaş, aşırı benlik duygusuna sahip insanların başkalarını dinlemediğini, duymadığını hep kendilerini haklı gördüklerini, dolayısıyla yanlış adım attıklarını dile getirdi. Yavaş’ın ifadesine göre sağlıklı ruh yapısına sahip olmak isteyen bir kişinin tevazu sahibi olması gerekiyor.

Şehvetin de ruh sağlığını bozduğunu vurgulayan genç psikiyatristi, “Gençlerin yaşadığı sorunların başında karşı cinse duyulan ilgi ve ilişkiler geliyor. Şehvet duygusuna hakim olamayan enerjisini boşa harcar, zaman kaybeder. Şehvete hakim olunamaması boşanmalara sebep oluyor.” dedi. Yavaş, şöyle devam etti: “Birçok şöhretin mutsuz olmasının altında dengeleri koruyamama var. Denge insanı olmak için insanın yerini bilmesi, kendine hakim olması, aşırı isteklerine engel olması ve duygularını kontrol altına alması gerekir.”

Son günlerde ünlülerin sahnede yaptığı bazı anormal davranışlar ile ilgili ise Yavaş şunları söyledi: “Reyting adına yapılan bu davranışların sahiplerinin ruhsal yapılarının normal olmadığını düşünüyoruz. Aynı zamanda çocuk ve gençlerin modelleme ile öğrendiklerini göz önünde bulundurursak, bu ünlülerin yaptığı kötü davranışların çocuklara ve gençlere iyi örnek olmadığını görüyoruz. Anne ve babalara tavsiyelerimiz çocuklarının bu tip programları seyretmemelerini sağlamalarıdır. Çocuklar daha çok kötü örnek olan ünlüleri seyredeceklerine öfkeyi içermeyen çizgi filmler, düzgün aile yaşantısını gösteren dizi filmler, belgeseller ve hatta yaş ilerledikçe şiddet içermeyen haberleri izlesinler.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious