Şöhretler kokain kullanıyor, BM kızıyor

Şöhretler kokain kullanıyor, BM kızıyor.12675
  • Giriş : 09.03.2008 / 23:05:00

Birleşmiş Milletler’in uyuşturucuyla mücadele biriminin yıllık raporunda, uyuşturucu kullanan şöhretli isimlerin halkın uyuşturucuya yaklaşımına etki ettiğine yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler raporu, yetkililerin halka mal olmuş kişilerin uyuşturucu yasalarını ihlal etmeleri halinde, bu durumdan sorumlu tutulmaları gerektiğini vurguluyor.

Eleştirilerin ardında büyük ölçüde İngiliz soul sanatçısı Amy Winehouse ve rock yıldızı Pete Doherty’nin uyuşturucu sorunlarının basına büyük ölçüde yansıması yatıyor.

Polis bile İngiltere’de kokainin, orta sınıftakilerin gözünde kabul edilebilir bir nitelik kazandığını kabul ediyor.

Birleşmiş Milletler raporu ayrıca İngiltere’nin Avrupa’nın en yüksek kokain kullanım oranlarına sahip olduğuna da dikkat çekiyor.

UYUŞTURUCU KARTELLERİNİ HEDEF ALIN

Birleşmiş Milletler, kullanıcılardan çok uyuşturucu kartellerini hedef alın çağrısında bulundu.

HAŞHAŞ ÜRETİMİ TEHLİKE VERİCİ BOYUTLARDA

Raporda ayrıca Afganistan’da eroinin ham maddesi olan haşhaş üretiminin korku verici boyutlara ulaştığı yolunda da uyarıda bulunuluyor.

Birleşmiş Milletler raporuna göre, Afganistan’da aşırı haşhaş üretiminin; organize suçlar, yolsuzluk ve uyuşturucu kullanımı vak’alarında artış dahil çeşitli etkileri, komşu ülkeler Pakistan, İran ve Orta Asya Cumhuriyetleri’nde hissediliyor.

Afganistan, dünyada yasadışı haşhaşın yüzde 90’ından sorumlu kabul ediliyor. Haşhaş tarımı büyük ölçüde Taleban güçleriyle çatışmaların yoğun yaşandığı güney eyaletlerde yapılıyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious