Şok belge bakın nerede bulunmuş!

Şok belge bakın nerede bulunmuş!.18513
  • Giriş : 16.06.2009 / 06:30:00
  • Güncelleme : 16.06.2009 / 00:02:17

Emekli üsteğmen Öztürk'ün ofisinde ele geçirilen darbe andıcının toplam 300 sayfa olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2008 yılında kaleme alınan ve düzenli olarak güncellenen stratejik belge, Serdar Öztürk'ün bilgisayarında silinen dosyalar arasında bulundu.Serdar Öztürk (solda) andıcın polis tarafından bürosuna bırakıldığını ileri sürmüştü.

Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirilen, “AK Parti ve İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın 300 sayfadan oluştuğu tespit edildi. Stratejik değerlendirmelerin yer aldığı eylem planında, kamuoyunda ses getirecek suikastler, bombalama eylemleri ve saldırıları içeren eylem planlarının yer aldığı belirlendi. Ergenekon savcılığı tarafından incelenen belgenin Serdar Öztürk'ün bilgisayarında özel bir proğram sayesinde silinen dosyalar arasında bulunduğu öğrenildi.

Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Destek Şube Müdürlüğü'nde görevli Kıdemli Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı belirtilen belgenin 4 sayfalık bölümü 12 Haziran tarihli Taraf gazetesi'nde yayınlandı.

ÖZEL BİR PROGRAM SAYESİNDE BULUNDU

Aynı zamanda Ergenekon sanıklarının da avukatlığını yapan emekli üsteğmen Serdar Öztürk'ün Kavaklıdere Bestekar Sokak'taki hukuk bürosundaki bilgisayarında özel bir proğramla elde edilen “silinen dosyalar” bölümünde ortaya çıkan, “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın 300 sayfadan oluşan, “Stratejik değerlendirmeler”in bir parçası olduğu ortaya çıktı.

DARBE PLANI HER YIL GÜNCELLENMİŞ

Öztürk'ün bilgisayarında bulunan Stratejik değerlendirmelerin 2009 yılı Nisan ayına ait güncellenmiş metin olduğu tespit edildi. 2008 ve 2009 yılına ait değerlendirmeleri içeren planın her yıl belirli aralıklarla yenilenmek suretiyle güncel tutulduğu ifade edildi. Hedef bölümünde AK Parti ve Fethullah Gülen'i bitirmeye yönelik bir dizi eylemin yer aldığı planın, Ergenekon savcıları tarafından incelendiği ifade edildi. Stratejik değerlendirmelerin yer aldığı 300 sayfalık dokümanın 2009 yılı Nisan ayına ait olan bölümünün tamamının incelemeye alındığı öğrenildi.

İKİ AYRI ÜNİTE OLUŞTURULMUŞ

Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından yayın yasağı konulan planın Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı öne sürülmüştü. Kıdemli Albay Dursun Çiçek imzasını taşıyan planın, değişik rütbelerde subayların yer aldığı takip ve izleme ünitesinin çalışmaları sonucunda oluşturulduğu, yıllara ve aylara göre sürekli olarak güncellendiği iddia edildi. Emekli subay Serdar Öztürk'ün bilgisayarında ele geçirilen 2009 Nisan tarihli plandan önceki nüshalara ise ulaşılamadığı öğrenildi.

ERGENEKON SAVCILARI ASKERE SORACAK

Ergenekon operasyonu sürecinde ele geçirilen askeri dokümanlar ile MİT aracılığıyla elde edilen askeri belgeleri resmi bir yazıyla Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği'ne soran Ergenekon Savcılığı'nın, Öztürk'te ele geçirilen planı resmi bir yazıyla Genelkurmay'a iletmesi bekleniyor. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın Askeri Savcılık tarafından her yönüyle incelendiğini açıklamıştı.

3. Destek Şubesi Erdoğan'ın askeri danışmanına bağlı

“AK Parti ve İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın hazırlandığı öne sürülen Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Destek Şube Müdürlüğü'nün aynı zamanda Başbakan Erdoğan'ın askeri danışmanlığı görevini de yapan Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Nusret Taşdelen'e bağlı olduğu öğrenildi. Harekat Başkanlığı 3. Destek Şube Müdürlüğü AB'ye uyum sürecinde MGK Genel Sekreterliği bünyesinde lağvedilen Psikolojik Harp Dairesi'nin yerini almıştı.

Aranan evlerde silah bulunacak

Harekat planının içerisinde, aranan evlere silah yerleştirmekten Kurtlar Vadisi dizisinin imajını bozma çalışmasına kadar bir dizi etkinlik yer alıyor.

Taraf Gazetesi tarafından 4 sayfalık bölümü yayınlanan, “AK Parti ve İrticayla Mücadele Eylem Planı”nda özetle şu unsurlar yer alıyordu:

“AK Parti mensubu kilit haberleşmecilere kamuoyuna çelişkili açıklamalar yaptırılarak, parti-hükümet içerisinde ciddi anlaşmazlık ve bölünmeler yaşanıyormuş şeklinde algılanması sağlanacaktır.”

IŞIK EVLERİ'NE BASKIN

“Askerî suç kapsamında yapılacak Işık Evleri baskınlarında, silahlı terör örgütü oluşturmak doğrultusunda; silah, mühimmat, plan vb. materyal bulunması sağlanarak, FG grubu “Silahlı Terör Örgütü” “Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü”, (FSTÖ) kapsamına aldırılacak ve soruşturmalar askerî yargı kapsamında yürütülecektir.

SANIKLAR SAVUNULACAK

Ergenekon davasında sanık konumundaki emekli ya da muvazzaf askerlere sahip çıkılacağı belirtilen planda “Söz konusu TSK personelinin masum olduğu, irticayla etkin şekilde mücadele ettikleri için üzerlerine iftira atıldığı şeklinde haberler yaptırılacak, gerekli hassasiyet sağlanacaktır” deniyor

VADİ'NİN İMAJI BOZULACAK

Ordunun eylem planında Kurtlar Vadisi, Kollama ve Tek Türkiye benzeri dizilerin kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ifade ediliyor: “Bu diziler hakkında olumsuz haberler yaptırılarak söz konusu dizilerin güvenilirliğinin yitirilmesi sağlanacaktır.”

CANLI YAYINA BAĞLANILACAK

İzleyici veya dinleyici kitlesi fazla olan radyo, televizyon programlarına farklı bir kimlikle, canlı yayın esnasında, telefonla bağlanılarak; FG'ci (Fetullah Gülen) maskesi altında konuşmalar yapılarak tahrik olmuş bir FG'ci gibi, “Evet kardeşim, bizimle uğraşan herkes Ergenekoncudur. Bizimle uğraşmaya kimsenin gücü yetmez” şeklinde açıklamalar yapması sağlanacaktır.

Bunlar 'yok'u bitirme harekatı

Darbe andıcının hedefindeki isimlerden Fethullah Gülen, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna benzer şeylerin gerek bir kısım medya tarafından, gerekse derin devlet taraftarları tarafından defalarca gündeme getirildiğini belirten Gülen, Haziran 1999'daki kaset fırtınasını da bu tür girişimlere örnek olarak gösterdi. Gülen şunları söyledi: "Bazı kesimler tarafından, 'bitirme' mülahazasına matuf olarak açık ya da kapalı belki otuz defa planlar yapıldı. Aslında, bunların hepsi 'yok'u bitirme hareketleridir. Ülkemizin menfaatlerine ters ne var ki, ona yönelik bitirme planı yapılsın. Cumhuriyete ters, millete ters ne var ki onu bitireceksin... Ancak, maruz kalınan haksızlıkları herhangi bir müesseseye mal etmek doğru değildir. Milletin gözbebeği olan bir müessesenin kredisine dokunan her şey bize de dokunur. Bazı kimselerin hatalarından dolayı bir müessesenin tamamını suçlamak doğru olmaz."

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*