Şok belgedeki imzanın sahibi belli oldu

Şok belgedeki imzanın sahibi belli oldu.7596
  • Giriş : 19.06.2009 / 10:00:00

Darbe andıcının Jandarma Kriminal Laboratuarı'ndaki incelemesi tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, darbe andıcının gerçek olup olmadığını tartışırken, Yeni Şafak belgedeki imzanın Kıdemli Albay Dursun Çiçek'e ait olup olmadığını inceleyen Jandarma Kriminal Laboratuarı'nın raporuna ulaştı. Rapor, belgedeki imzanın, Albay Dursun Çiçek'in imzasına benzediğini ortaya koydu.

İMZALAR KARŞILAŞTIRILDI

Taraf Gazetesi'nde yayınlandığı günden bu yana büyük tartışmalara yol açan, 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ortaya çıkarmak için Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuarları'nda yapılan inceleme dün tamamlandı. Ergenekon'da tutuklanan emekli Yüzbaşı Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirilen belgeyle ilgili soruşturma başlatan Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın talebi üzerine, Çiçek'in, yaş imza örnekleri ile belge üzerindeki 'paraf ve imzalar' karşılaştırıldı.

UZMANLAR 'İMZA ALBAY'IN DİYOR

Jandarma Kriminal Laboratuarı'ndaki uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucunda, 'İrticayla Mücadelede Eylem Planı'ndaki imzanın Albay Çiçek'in imzasına benzediği sonucuna varıldı. Uzmanların dün tamamladığı ön raporda, belgedeki imzanın yüzde 90 oranında Albay Çiçek'in imzası olduğu belirtildi.

Bu arada belge üzerindeki imzanın gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarları'nda da ayrı bir inceleme yaptırıldığı haberleri ise doğrulanmadı. İncelemenin sadece Jandarma Kriminal Laboratuvarları'nda yapıldığı öğrenildi.

SORUŞTURMAYA KRİMİNAL RAPOR YÖN VERECEK

Askeri ve sivil savcılığın başlattığı soruşturmanın akibetini Jandarma Kriminal'in belgenin sahte olup olmadığına ilişkin raporu belirleyecek. Belge gerçek çıkarsa hazırlayanlarla ilgili hem sivil hem de askeri mahkemede dava açılabilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belgeyle ilgili olarak "Yanlışsa vahim, doğruysa daha vahim" demişti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Hürriyet'e belgenin sahte çıkması durumunda ne şapacağını "Ne yapacağımızı hep birlikte göreceğiz. Bütün Türkiye görecek" sözleriyle açıklamıştı. Başbuğ, belgenin gerçek çıkması durumunda ise "Silahlı Kuvvetler bu konuda çok ciddi ve şeffaftır. Gereken neyse onu yapacağız" demişti.

TÜRKİYE 1 HAFTADIR TARTIŞIYOR

Kıdemli Deniz Albay Dursun Çiçek'in başında bulunduğu Genelkurmay Harekat Başkanlığı

3. Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı öne sürülen darbe andıcını sivil toplum kuruluşları, muhalefet ve AK Parti 'ihanet andıcı' diye niteleyerek tepki göstermişti. Türkiye'nin 1 haftadır
tartışdığı belge ile ilgili Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ 1,5 saat görüşmüştü. AK Parti, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*