ŞOK! Domuz gribi laboratuvar kazası mı?

ŞOK! Domuz gribi laboratuvar kazası mı?.23008
  • Giriş : 30.06.2009 / 23:58:00

Dünya genelinde domuz gribi vakalarının ve domuz gribi kaynaklı ölümlerin sayısı artmaya devam ederken yeni bir iddia ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Biliminsanları, H1N1'in 'A' tipi virüsün, 1970'lerde Asya ya da Sovyetler Birliği'nde meydana gelen bir laboratuvar kazasının sonucunda yayılmaya başlamış olabileceğine inanıyor.

H1N1 virüsü formları 20. yüzyılın ilk yarısında, bilhassa dünya genelinde yaklaşık 40 milyon insanın öldüğü 1918 salgını sırasında, yaygın bir şekilde dolaşımdaydı.

İnsanlarda bağışıklık geliştikce, etkin bir şekilde başka grip virüsü türleriyle yer değiştirdi. 1957'den beri 20 yıl boyunca H1N1'in insandan insana geçtiği yönünde bir vaka rapor edilmedi.

Her ne kadar, bu süreç boyunca domuzlardan insanlara bulaşma yönünde arasıra gerçekleşen vakalara rastlandıysa da, Çin'de, Hong Kong'da ve Sovyetler Birliği'nde salgınların patlak verdiği 1977'ye dek virüsün insanlar arası dolaşımı söz konusu olmamıştı.

New England Tıp Dergisi'nde yayınlanan mevcut salgına yol açan virüsün tarihsel kökenlerine dair yeni bir araştırma, virüsün ancak yeniden bir kaza sonucu ortaya çıkabileceğini öne sürüyor.

Araştırmayı yapan Pittsburgh Üniversitesi'nden Dr. Shanta Zimmer ve Donald Burke sunumlarında, "Virüsün genetik kökeni üzerinde yapılan dikkatli bir araştırmanın sonucu, virüsün 1950'deki formuyla yakın akrabalık taşıdığı, ancak hem 1947 hem de 1957 yıllarındaki A tipi H1N1 ile benzerlik taşımadığını gösteriyor. Bu çalışma, 1977'deki virüs türünün ü1950'den beri korunduğunu ortaya koyuyor. Virüsün yeniden ortaya çıkışı, muhtemelen bir kaza sonucu laboratuvardan kaynaklandı" diyor.

Pazartesi günü açıklanan DSÖ verilerine göre dünya genelinde vaka sayısı 70 bine ulaşırken, domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısı da 300'ü aştı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*