Şok gözaltılara İstanbul'da protesto

Şok gözaltılara İstanbul'da protesto.23496
  • Giriş : 02.07.2008 / 00:23:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 23:50:28

"Ergenekon" soruşturması kapsamındaki gözaltılar, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca gün boyu protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sabah saatlerinden itibaren Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çeşitli sloganlar attı.

Gazete binasına girerken basın mensuplarının soruşturma hakkındaki düşüncelerini sorduğu Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ali Sirmen, "Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni İslam devletine dönüştürmek isteyenlere karşı mücadele eden herkesin üzerine hukuka ve demokrasiye aykırı olarak gidiliyor" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Şükran Soner de gözaltıların, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti hakkında açtığı kapatma davasında, Anayasa Mahkemesi heyetine sözlü açıklamalarda bulunduğu güne denk geldiğinin hatırlatılması üzerine, gözaltıların bununla doğrudan ilişkisi bulunduğunu düşündüğünü, böylece AK Parti'nin niye yargılandığını insanların unuttuklarını savunarak, "Şu anda kamuoyu çarpıtması, medya oyunu denilen en güzel strateji oynanıyor. O anlamda çok başarılı bir operasyon bu" dedi.

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Dönem Sözcüsü Aydeniz Alisbah Tuskan da sabah gözaltıları öğrendiğinde Türkiye Gençlik Birliği Kurucu Genel Başkanı Adnan Türkkan'la Cumhuriyet Gazetesinin önüne gelmek için sözleştiklerini, ancak Türkkan'ın görüşmelerinin hemen ardından gözaltına alındığını söyleyerek, bu olayı protesto ettiğini dile getirdi.

Gözaltılar, Eğitim-İş Sendikası 1 ve 2 No'lu şubelerin üyeleri tarafından da protesto edildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri de ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle Cumhuriyet Gazetesinin önüne gelerek, gözaltıları protesto etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious