Şok iddia! Rice, Erdoğan'ı ikna etti!

Şok iddia! Rice, Erdoğan'ı ikna etti!.50495
  • Giriş : 22.10.2007 / 23:29:00

Türkiye'nin Kuzey Irak'a operasyon düzenlemesi için kabul edilmesi ve Ermeni Tasarısı'nın ilişkileri belirsizleştirmesi ABD'yi harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

McCormack, Rice'nin Erdoğan'ı PKK ile mücadele konusunda ikna ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye ve Irak hükümetlerini PKK konusunda birlikte çalışmaya cesaretlendirme yönünde ABD'nin mümkün olduğu kadar çok çalışacağına söz verdiğini söyledi.

Düzenlediği günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan McCormack,
Rice'ın bugün Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasına değindi ve ''Rice, Başbakan Erdoğan'a, iki tarafı (Irak ve Türkiye) birlikte çalışmaya
cesaretlendirmek için mümkün olduğu kadar çok çalışmaya devam edeceğimize söz verdi'' dedi.

Bir gazetecinin, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi'ndeki konumu göz
önüne alınırsa, ABD'nin Türkiye üzerindeki etkisinin azaldığı yönündeki yorumu üzerine McCormak, ''Biz bu iki konuyu ayrı tutmaya çalışıyoruz'' dedi.

McCormack, Türk hükümetine ve Türk halkına, Amerikan hükümetinde farklı güç merkezleri bulunduğunu ve dış politika üretmenin, yönetimin sorumluluğu altında olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirterek, tasarının, yönetimin görüşlerini yansıtmadığını ve bu mesajın Türk hükümeti tarafından algılandığını söyledi.
McCormack, ''Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gelmeyeceğini
umuyoruz. Temsilciler Meclisi liderliğini, tasarının Genel Kurul'da oylamaya
getirilmemesi yönünde cesaretlendirdik. Ancak sonuç olarak bu kararı vermek onlara bağlı'' dedi.

Bazılarının, PKK meselesi ve Ermeni tasarısını birleştirerek, Türk-Amerikan
ilişkilerini sorgulamasının yanlış olduğuna işaret eden McCormack,
''Türk-Amerikan ilişkileri sağlam. NATO müttefikiyiz ve Türkiye'nin, ABD'den daha iyi dostu yok'' diye konuştu.

McCormack, Türkiye'de de ABD'de de bu meseleleri iç siyaset malzemesi
yapmaya çalışanlar olduğunu savundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın, Ankara'yı ziyaretinin sözkonusu olup olmadığı
sorusu üzerine McCormack, İstanbul'daki Irak'ın komşuları toplantısına katılmayı planladıklarını ve bu seyahat kesinleşince duyuracaklarını kaydetti.

Son dönemdeki PKK saldırılarının, Türk ve Irak hükümetlerinin bu meseleye çözüm bulunması yönünde birlikte çalışmasını gerektirdiğini belirten McCormack, PKK'nın on yıllardır başa çıkılmaya çalışılan bir mesele olduğunu söyledi.

McCormack, ''PKK konusunda Iraklılar'ın eyleme geçtiğini görmek istiyoruz. Bu bu terör olaylarının durduğunu, Türk ve Iraklılar'ın daha fazla saldırı olmasını engellemek üzere işbirliği içinde çalıştığını görmek istiyoruz. PKK terörist bir örgüttür. Terör örgütleriyle de müzakere edemezsiniz. İlk adım, daha fazla saldırı olmaması ve PKK'nın terörist faaliyetleri yüzünden masum hayatlarının kaybedilmemesidir'' dedi.

ABD'nin, PKK'nın ortadan kaldırılmasında Irak'a yardım edip etmeyeceği
sorusu üzerine McCormack, ''Bu konuda harekete geçmenin Irak hükümetinin işi olduğunu düşünüyoruz. Onları, Türk hükümetiyle işbirliği içinde çalışmaya cesaretlendiriyoruz'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious