Sokağa çıkma yasağına son

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Burdur, nüfus hareketlerini anında izleyebilme imkanı sunun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne yıl sonuna kadar geçmiş olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı'nın Ankara'da yaptığı toplantıdan dönen Burdur Valisi Mustafa Rasih Özbek, konu ile ilgili kaymakam ve belediye başkanlarını bilgilendirdi.
İçişleri Bakanlığı'nın önderliğinde nüfus kayıt sisteminde yeni bir uygulamaya geçiliyor. Bundan sonra her konutta oturanların kesin listesi anında bilgisayar sistemine girilecek. Kalıcı yer değişimleri mutlaka devletin bilgisi dahilinde yapılacak. Çalışmalar bittiğinde elektrik, su, telefon gibi hizmetlerden yararlanabilmek için de bu sistemin içinde yer almak gerekecek. Ayrıca yeni sistem sayesinde nüfus sayım zamanlarında sokağa çıkma yasağı olmayacak.

Burdur Valisi Mustafa Rasih Özbek, nüfus sayımlarının bile ortadan kalkabileceğini, çünkü her doğum, ölüm ve yer değiştirme işleminin kısa bir süre içinde kayıtlara gireceğini aktardı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ni bu yılsonuna kadar hazırlayıp, hizmete sunmak istediklerini söyleyen Özbek, "Belediyeler ve il özel idareleri kısa bir zaman içinde konutlarda modern numaralama çalışmalarını tamamlayacaklar. Daha sonra Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından konutlarda yaşan kişiler kayıt altına alınacak. Bunlar İçişleri Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinde depolayacak. Merkezi ağa bağlı olarak çalışacak sistemden yapılan protokol gereği diğer bazı kurumlar da yararlanabilecek." diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, her türlü veri tabanı ve yasal düzenlemelerin bitirildiğini kaydetti.

Türkiye genelinde 26 bölgede birer pilot çalışması yaptıklarını anlatan Öncel, genel uygulama için son aşamaya gelindiğini ifade etti. Artık muhtar, emniyet, jandarma ve maliyenin ayrı ayrı adres bilgilerini tutmasına gerek kalmayacağının vurgulayan Öncel, numarataj işlemlerinin sağlıklı yapılması gerektiği üzerinde durdu.

Çalışmalar kapsamında ilgili kurumlara yanlış bilgi veren kişiler hakkında 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istenilebileceğinin altını çizen Öncel, 20 gün içerisinde beyan etmeyenlere ise 250-500 YTL para cezası öngörüldüğünü belirtti.

İl Nüfus Müdürü Ülkü Yavuz da, toplantıya katılan kaymakam, belediye başkanı ve kamu müdürlerini yeni sistem hakkında bilgilendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious