Sokak çocukları hayatı öğreniyor

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Sokak çocukları, izcilik kampında hayatı öğreniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği (AB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışan Çocuklar Bölümü ile Uluslararası Çalışma Örgütü işbirliği tarafından yürütülen 'Türkiye'de çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılması projesi' Erzurum İl Koordinatörlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İzcilik Federasyonu'nca ortaklaşa düzenleniyor. Bu çerçevede 41'i sokak çocuğu olmak üzere yaklaşık 75 çocuk izcilik kampına alındı.

Doğu Anadolu Serbest Bölgesi'nde düzenlenen kampta kurulan çadırlarda kalan çocuklar, izcilikle ilgili temel bilgileri öğreniyor. Özellikle sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinde yapıldığı kamp, bürokratlar ile sivil toplum kuruluşlarına ev sahipliği yapıyor. Son olarak Erzurum Vali Yardımcısı Kasıml Yekeler, Dadaşköy Belediye Başkanı Güven Gülüm, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, Erzurum Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, kampı ziyaret etti. Burada çocuklarla bol bol sohbet eden misafirler, herhangi bir sıkıntıları olup olmadığını sordular. Bazı çocuklar annelerini özlemelerine rağmen yeni tanıştıkları arkadaşlarından kopmak istemediklerini ifade ettiler. Bu arada, FB Derneği Başkanı Gözgeç'in çocuklara 'burada neler öğreniyorsunuz?' şeklindeki sorusuna karşılık sokak çocuklarından bir izci, 'herşey öğrendik' karşılığını vermesi ise dikkat çekti.

Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Eyüp Gözgeç, kamp liderlerinden herhangi bir eksikliklerinin olup olmadığını sordu, buna karşılık liderler ise içerisinde ilk yardım malzemesi bulunan bir ecza dolabı istediler. Gözgeç, dernek yöneticisi ve aynı zamanda Numune Hastanesi Başhekimi olan Uzm. Dr. Selçuk Bozhalil'den bu isteğin yerine getirilmesini istedi. Bozhalil, en kısa sürede kampa bir ecza dolabı göndereceğini bildirdi. Dadaşköy Belediye Başkanı Güven Gülüm ise, kamp yerinin özellikle akşam saatlerinde sivri sineklerin istilasına uğradığını öğrenince Büyükşehir Belediye Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu'nu telefonla arayarak, "Başkanım şu an izcilik kampındayım, burada da sivri sinerler akşamları çocukları rahat bırakmıyor. Biliyorsun bizim ilaçlama gibi bir ekipmanımıız yoktur. Büyükşehir olarak buraya bir el atarsanız seviniriz. Hem çocukları da mutlu etmiş olursunuz" şeklinde ricada bulundu. Bunun üzerine Tavlaşoğlu da kamp alanını ilaçlatma sözü verdi.

Daha sonra ise, davetliler izci liderleri ile birlikte çay içip yemek yediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious